Egy utolsó kattintás – Mi marad belőlünk az interneten, ha meghalunk? szaszifanni2024. 10. 31., cs – 12:01
Halottak napja környékén nemcsak a temetőt, hanem a közösségi médiát is ellepik a gyertyák, fekete profilképek, gyászversek, digitális koszorúk. Sokan írnak ilyenkor elhunyt szeretteik üzenőfalára, osztanak meg róluk közös képeket, keresik meg a legutolsó üzenetváltásokat. Abba azonban nem gondolunk bele, hogy mi történik a digitális énünkkel, online tárolt adatainkkal a halálunk után. Egy digitális korban a digitális hagyatékunkkal is foglalkoznunk kell. De mégis hogyan?
Mi az a hagyatéki kontakt?
Mutasd a telefonod, és megmondom, ki vagy! Applikációk, jegyzetek, fotók, videók, bankszámlaadatok, üzenetváltások. Ha belenézünk valakinek a telefonjába, szinte bármit megtudhatunk róla.
Mi történik akkor, ha meghalunk, nincs azonban olyan személy, aki ismerné a PIN-kódunkat, illetve a képernyőzárunk kombinációját? A legtöbb esetben az adatok elvesznek. Kivéve, ha beállítottuk az ún. hagyatéki kontaktot. Ez a legegyszerűbb, legbiztonságosabb módja annak, hogy a halálunk utánra hozzáférést biztosítsunk a telefonunk adataihoz egy (vagy akár több) olyan személy számára, aki(k)ben teljes mértékben megbízunk. Ha mindezt néhány kattintással beállítjuk, azzal nagyban megkönnyíthetjük a gyászoló szeretteink dolgát. A kérdés, persze, telefonmárkától is függ. Másképp működik az Apple és az Android hagyatéki rendszere, az elvek azonban hasonlóak.
Emlékoldal vagy számsor?
Az online jelenlét nem szűnik meg a halállal. Sőt, egy-egy tragikus haláleset után emberek milliói keresnek rá az elhunyt nevére. Még akkor is, ha az illető előtte nem volt híres. A telefonon tárolt adatok egy dolog, de nézzük meg, mi a helyzet a különböző közösségimédia-profilokkal! Hiszen ahogy számuk növekszik, idővel úgy lesz egyre több elhunytnak is profilja.
A Facebook rendszere talán a legbarátságosabb. Az elhunytak profilját itt olyan emlékoldallá lehet alakíttatni, ahol összegyűlhetnek az ismerősök és a családtagok, s megoszthatják az elhunythoz fűződő emlékeiket. Az átalakításnak két módja van: jelentjük a rendszernek, hogy az adott személy meghalt, illetve itt is megadható egy kapcsolattartó, aki az emlékoldalt kezelheti, vagy kérheti a profil törlését. Pluszpont, hogy az emlékoldallá alakított profilok nem jelennek meg javaslatként a „kit ismerhetek?” rovatban, a hirdetésekben és a születésnapi emlékeztetőkben sem.
Az Instagram felületén nem lehet későbbi kapcsolattartót megadni, de ha valaki jelzi egy felhasználó halálát, akkor kérhető az emlékoldallá alakítás vagy a profil törlése.
A TikTok kezeli a leginkább megkérdőjelezhetően az elhunyt felhasználók profilját. Ezen a platformon nincs olyan funkció, amellyel végleges törlést kérhetnek a családtagok vagy a hagyaték képviselői. Száznyolcvan bejelentkezés nélküli nap után azonban a platform véletlenszerű számokká alakítja a felhasználónevet. Így a feltöltött videók megmaradnak, csak épp felhasználónév nélkül, egy sorszámmal lesznek fent.
Online javak
Bár egyre nagyobb virtuális adathalmazt hagyunk hátra a halálunk után, a digitális hagyaték kérdése mégis tele van kérdőjelekkel, szürke zónákkal, jogi hiányosságokkal.
Pedig ha nem teszünk rendet a digitális platformjainkon, és nem rendelkezünk róluk, a családunkat értékes emlékektől, fontos információktól foszthatjuk meg. És nem csak emlékektől, javaktól is akár. A digitális örökség összetevői lehetnek ugyanis az üzleti profilok, különféle online előfizetések, saját gyártású videók, értékes követői bázis, kriptopénzek.
Tehát bármilyen morbid is, érdemes mindenkinek időben elgondolkodnia azon, hogy mi legyen a digitális életével azután, ha ő már nincs.
Az egészet kezdhetjük tudatos közösségimédia-használattal. Ha nem töltünk fel olyan tartalmat az internetre, amilyet nem szeretnénk majd viszontlátni, rendet tartunk az online tárolt dokumentumaink, fotóink közt, azzal tulajdonképpen segítjük, hogy a halálunk után ne kelljen mindent törölni, mert az oldalaink tele vannak mindenféle túl bizalmas, esetleg intim tartalommal. Ha pedig tudatosan használjuk a közösségi médiát és mindent mást, akkor kattintsunk párat, és döntsük el azt is, hogy ki lesz a hagyatéki kontaktunk. Ha végrendeletet iratunk, foglaltassuk bele az esetleges digitális javakat, tartalmakat is. Mindezzel megkönnyíthetjük családtagjaink életét egy egyébként is nehézségekkel teli időszakban. Természetesen a legjobb, ha van olyan hozzátartozónk, akiben teljes mértékben megbízunk, és nincsenek előtte titkaink. Adjuk meg neki a hozzáférési információkat minden eszközünkhöz, mert egyedül ebben az esetben tud az összes adathoz hozzáférni.
A cikk eredetileg a Vasárnap családi magazin 2024. október 29-i számában jelent meg.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »