A jövő heti Newsweek Orbán Viktorral a címlapon jelenik meg, akit Mr. Szélsőjobbként mutat be a lap, és a magyar példán keresztül vezetik le, miért virágzik Európában újra a nacionalizmus. Orbánt arra hozzák példának, hogy mire lehet jutni a megfelelő retorika, a korlátlan hatalomvágy és megfelelő szerencse keverékével.
A címlapon szereplő Orbán-fotó nagyon hasonlít Orbán Viktorra, de valahogy mintha a részletek nem stimmelnének rajta, a szemek a legnyilvánvalóbb árulkodó jelek.
A címlapért felelős kreatív szerkesztő instagramjára rögtön rá is ugrottak magyarok, akik számon kérik (bár főleg a tartalma miatt), többen kételkedtek abban is, hogy valódi-e maga a fotó.
Az Index megtalálta a kép eredetijét a Getty Images archívumában. 2016-ban készült Németországban, amikor Orbán Viktor és Balog Zoltán Helmut Kohl egykori német kancellárral találkoztak.
Lehúzták a színeket, erősítettek a kontraszton, egyedül a szemeit cserélték ki előre néző, világos szempárra.
2011-ben volt egy hasonló eset az Economisttal, amikor az akkori HírTV ment neki a világ egyik vezető gazdasági lapjának, azzal vádolva őket, hogy manipulált fotóval próbálták félelemkeltőnek beállítani Orbán Viktort. Ők azonban nem nyúltak hozzá a képhez, csak a színeken állítottak.
"Mr. Szélsőjobb"
A Newsweek cikke amúgy Lázár bécsi videójával indul, ami a lap szerint klasszikus, a választók iszlám- és bevándorlás-ellenességét szító Orbán-húzás.
A lap emlékeztet a 2015-ös menekülthullámra, és hogy Orbán drótkerítéssel állta útját a merkeli menekültbarát politika csábításának engedő "szír menekülteknek". A lap által hivatkozott elemzők szerint a magyarok kezdetben együttéreztek a "menekültekkel", de az IÁ által elkövetett nyugat-európai terrortámadások miatt félni kezdtek, amit Orbán és a Fidesz ügyesen kihasznált.
Idővel a "menekültek" befogadására buzdító George Soros is célponttá vált, és úgy tűnik, bevált a háromlábú (menekült-, Soros- és EU-ellenes) kampány. A Fidesz szempontjából áprilisban csak a győzelem mértéke kérdéses, amit az "európai szélsőjobb" a saját perspektíváit szempontjából reménykedve figyel.
A cikk röviden ismerteti Orbán politikai pályáját, majd részletesebben ír 2010 utáni kormányzati intézkedéseiről, megemlítve a külhoni magyaroknak adott állampolgárságot és szavazójogot, az új alkotmány elfogadását, a szövetségeseinek beültetését a Számvevőszék és a Legfőbb Ügyészség élére, az Alkotmánybíróság Fidesz-jelöltekkel való feltöltését és a választási törvény a Fidesz számára kedvező átírását.
A Newsweek kitér a média bekebelezésére, az állami intézmények eróziójára, a korrupcióra is. Felidézik a Forbes magyar kiadását, melynek becslése szerint Orbán családja 23 millió eurós (7,2 milliárd forintos) vagyont halmozott fel, zömmel 2010 óta. Megemlítik az Orbán sógorának egykori cége ellen indult OLAF-vizsgálatot is.
Idézik Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki szerint "a kormány tisztában van az ország rangsorolásával, nem büszke rá, és tudják, hogy meg kell küzdeniük a korrupcióval, ám az erre hivatott hatóságok mnden tőlük telhetőt megtesznek".
A Newseek szerint a korrupciós vádra reagálva Orbán fokozta a migránsellenes retorikát, magát az ország megmentőjeként beállítva, aki a keresztény európát védi a muszlim hordáktól. Megemlítik ugyanakkor a februári hódmezővásárhelyi vereséget és a rekordmagas részvételt, amit Kovács Zoltán a lapnak "anomáliának" nevezett. Kovács szerint a migráns- és Soros-ellenes kampány még mindig jól rezonál, szerinte csak nyersen, és néha kicsit túlozva lehet magáról a rögvalóságról beszélni.
Mióta Orbán 2014-ben Erdélyben az illiberális állam megteremtéséről beszélt, sok államférfi idealizálja. Jaroslaw Kaczynski szerint Orbán mutatta meg az utat a győzelemhez, de a Newsweek Orbán szövetségeseként említi Putyint, Erdogant és a Hszi Csin-ping kínai elnököt is.
A cikk felsorolja, hogy míg Marine Le Pen és Geert Wilders is elbukott, Orbán más szövetségesei felemelkedtek, és az ideológiája továbbra is erős. Márciusban nyert az olasz Öt Csillag Mozgalom, az osztrák Szabadságpárt vezetője pedig ma Ausztria alkancellárja.
A Newsweek értékelése szerint Orbán lett a példakép abból a szempontból, hogy mire lehet jutni a megfelelő retorika, a korlátlan hatalomvágy és a szerencse megfelelő keverékével.
(Index nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »