Drucker: A felnőttek közel negyedének olyan az olvasási készsége, mint egy tízéves gyereké

A szlovákiai felnőttek átlagos matematikai műveltséget érnek el, de jelentős lemaradásban vannak az olvasási és problémamegoldó készségekben. Ez az OECD égisze alatt készült, a felnőttek kulcskompetenciáinak nemzetközi értékeléséből következik. Erről Tomáš Drucker (Hlas-SD) oktatási miniszter tájékoztatott keddi sajtótájékoztatóján.

– mondta Drucker, hozzátéve, nem meglepő, hogy az oktatási rendszer problémái átkerülnek a szlovákiai felnőtt lakosság képzettségi szintjébe is.

Zuzana Wirtz, az Országos Oktatási és Ifjúsági Intézet (NIVaM) munkatársa rámutatott, hogy az olvasási készség pontszáma 20 ponttal csökkent 2011 óta, amikor az első értékelési ciklust végrehajtották. Matematikából 15 ponttal csökkent az eredmény.

„Ugyanakkor az a kedvezőtlen tendencia is megmutatkozott, hogy nőtt az alacsony szinten lévők aránya, és csökkent a magas szinten lévők aránya, ahol az emberek az absztrakt információkkal vagy nem explicit jelentéssel is tudnak dolgozni” – pontosított.

A felmérés kimutatta, hogy 2011 óta minden korcsoportban csökkentek a pontszámok, de a legnagyobb csökkenés a főiskolai végzettségűek körében volt, amire Wirtz szerint nem számítottak. A szlovákok lényegesen rosszabbul végeztek, mint az OECD-országokból származó egyetemi végzettségűek átlaga.

„Ezek az eredmények a felsőoktatás alapvetően alacsony hozzáadott értékét és a felsőoktatási intézmények hitelének növelésének szükségességét jelzik” – tette hozzá. Az elmúlt tíz évben egyetemet végzett személyek matematikai műveltségben is rosszabb eredményeket értek el, mint a korábban végzettek.

Wirtz kijelentette, hogy matematikai műveltségben hasonló eredményeket értünk el, mint például Írország vagy Lettország. „Az olvasási készségben hasonló eredményt értünk el, mint Ausztriában, Franciaországban és Horvátországban, az adaptív megoldásban pedig hasonló eredményt értünk el, mint Franciaországban, Írországban és Lettországban” – magyarázta.

Hírdetés

A V4-en belül megelőztük Magyarországot és Lengyelországot, de lényegesen rosszabb eredményt értünk el, mint a csehek.

Drucker emlékeztetett arra, hogy Szlovákiának olyan alapvető reformokra van szüksége az oktatási rendszerben, amelyek támogatják az egész életen át tartó tanulást, és felkészítik az embereket a munkaerőpiac változó kihívásaira. Hozzátette: a felsőoktatásra fordított kiadások növekedését a minőségre nehezedő nyomásnak kell függővé tennie.

„Elfogadhatatlan, hogy olyan felsőoktatási rendszert finanszírozunk, amely rosszabb képességekkel rendelkező diplomásokat ad, mint más országok középiskolai végzettségű polgárai”

– mondta.

A Nemzetközi Felnőtt Kompetenciák Felmérése (PIAAC – Program for the International Assessment of Adult Competencies) egy kutatás, amely a 16-65 éves felnőttek készségeit vizsgálja. Az értékelés részeként figyelemmel kísérték az olvasási és matematikai műveltség, valamint az adaptív problémamegoldás szintjét. Az első ciklus 2011 és 2017 között, a második 2022 és 2023 között zajlott, a második ciklusban 31 ország vett részt.

A NIVaM a 2018 augusztusától 2023 júliusáig tartó időszakban valósította meg a PIAAC második ciklusát. Szlovákiában a PIAAC fő gyűjtési idején 5238 interjút gyűjtöttek össze, amelyek bekerültek a nemzetközi adatfeldolgozásba és értékelésbe.

Teraz.sk

Nyitókép: SITA/Milan Illík


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »