Idén áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 2,3 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Ezen időszak alatt a legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk, valamint az élelmiszerek ára nőtt – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ING Bank elemzője szerint az idei évben átlagosan 2,6 százalékos lehet az infláció.
Az élelmiszerek ára 4,2 százalékkal emelkedett, ezen belül a tojás 20,5, a száraztészta 12,4, a vaj, vajkrém 11,8, a tejtermékek 7,6, a liszt 7 százalékkal drágult egy év alatt alatt, 2017. áprilishoz viszonyítva – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az adatok szerint a cukor 18,7 százalékkal olcsóbb lett. A legnagyobb mértékben, átlagosan 6,3 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt.
Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 1,4, ezen belül a járműüzemanyagokért 2,1 százalékkal kellett többet fizetni. A ruházkodási cikkek és a háztartási energia egyaránt 1,3 százalékkal drágult, utóbbin belül a tűzifa ára 13,2, a palackos gázé 3,9 százalékkal nőtt, az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott. A szolgáltatások ára átlagosan 1 százalékkal emelkedett. A tartós fogyasztási cikkekért 1 százalékkal kevesebbet kellett fizetni – írja a KSH.
A fogyasztói árak átlagosan 0,7 százalékkal nőttek 1 hónap alatt, 2018. márciushoz viszonyítva. Az élelmiszerek ára szintén 0,7 százalékkal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 3,9, a gyümölcs-, zöldséglé 2,9, a csokoládé, kakaó 1,2 százalékkal többe, a tojás 5,5, a vaj, vajkrém 1,3 százalékkal kevesebbe került.
A ruházkodási cikkek ára 2,8, az egyéb cikkeké 1,3 százalékkal nőtt, utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 2,7 százalékkal emelkedett.
A szolgáltatások 0,6, a szeszes italok, dohányáruk 0,2 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára nem változott. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,1 százalékkal mérséklődött.
A fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal nőttek 2018. január–áprilisban az előző év azonos időszakához képest – áll a KSH jelentésében.
Az inflációs nyomás miatt az Magyar Nemzeti Banknak továbbra sem kell aggódnia, így a közeljövőben nem várunk irányváltást a jegybanktól – jelentette ki Virovácz Péter, az ING Bank makrogazdasági elemzője az adatok kapcsán. Hozzátette,
várakozásuk szerint a következő hónapokban lassan ugyan, de tovább erősödhet a hazai inflációs nyomás.
Az idei év egészét tekintve átlagosan 2,6 százalékos inflációval kalkulálunk, míg az év végre 2,8 százalék közelében alakulhat az árszínvonal emelkedése – fűzte hozzá.
Forrás:vg.hu
Tovább a cikkre »