Száz parlamenti képviselő 438 alkalommal lépett az ékes szólás mezejére napirend előtt s után. Amit lelket üdítő dalként üdvözöltek az egyik oldalon, károgásnak minősítették a másikon.
A Házszabály szerint csak országos ügyekben szabadna, illene napirenden kívül szólni, – de ki mondja meg, mi számít annak, s mi nem, elvégre mérlegelni csak az elhangzása után lehet. Volt, aki szónoklata befejeztével elégedetten körbenézett, a füttyöt halván pedig azzal vigasztalta magát: amikor a sasok hallgatnak, a papagájok fecseghetnek. És voltak persze, akik figyelve szavaik fogadtatására, beszédük végeztével Arisztotelészt idézhették: „szóltam, meghallgattatok, értitek, ítéljetek! ” A „szóltam” kijelentést gyakran kísérte: minek? Az „értitek” és „ítéljetek” viszont nem okozott gondot: pártállástól függően tapsoltak, rikkantottak, fütyültek és dörömböltek.
NAPIREND ELÖTT
Esztendőn át látványosan próbálták meggyőzni nemes ügyeik igazáról egymást. Nem volt meglepetés, hogy ugyanazt egészen másként látták. A kormánypártok táltoson ültek, a szebb jelen és a még szebb jövő reményében új politikáról, cselekvő hazafiságról, igazságos Magyarországról, új adórendszerről, új munkahelyekről, tisztességes bérekről, és általános fellendülésről beszéltek, az ellenzék szerint viszont porhintés volt az egész, és percig sem hitték, hogy „szárnya nőtt a rozzant gebének”.
Összeállításunk fontos sajátossága: rákattintva a „SZÓLALÁS” számaira eredetiben olvashatóak az emlékezésre vagy feledésre méltó szónoklatok. Kellemes böngészést!
KDNP
FIDESZ
JOBBIK
MSZP
DK
LMP
PÁRBESZÉD
NEMZETISÉGI KÉPVISELŐ
NAPIREND UTÁN
Üres a karzat, tévéknek, újságíróknak híre-hamva, öten-hatan lézengenek a padsorokban. Olyan mintha a Dunába vizet öntenének! Mégis, mégis, dúlt a szólásszabadság, remélve, hogy emlékeznek majd rá, – a rokonok, barátok legalább…
FIDESZ
KDNP
JOBBIK
MSZP
DK
LMP
FÜGGETLEN
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »