Divatdiéta? Hosszútávon semmiképp!

Divatdiéta? Hosszútávon semmiképp!

Aki nem beteg, annak könnyű az egészséges étkezést betartani, mert leegyszerűsítve csak egy mondatot kell észben tartani: „Mindent lehet, csak mértékkel”. A kulcs a változatosságban, kiegyensúlyozottságban és szezonalitásban rejlik – mondta el a köbölkúti könyvtárban tartott előadásán Drégely Anikó dietetikus.

Anikó nagyon korán elköteleződött az egészséges életmód és táplálkozás iránt, már a gimnáziumban tudta, ezzel szeretne foglalkozni. Nem is csodálkoztunk, hogy az egészségügy teréről választott szakmát, hiszen nagyapja, Drégely Aladár a környék híres orvosa volt.

A dietetikusok szakterülete ma már nagyon széleskörű, foglalkoznak a betegek gyógyításától az iskolai menza étlapjának összeállításáig sok mindennel, de az egészségnevelés terén is tevékenykednek.

Anikó elmondta, az nem túl gyakori, hogy egészségesek kérik ki a tanácsát, de azt tapasztalja, ez a tendencia kezd ez megváltozni, preventív jelleggel is keresik őt, hiszen sok a tévhit manapság a táplálkozás területén. A hozzá fordulók általában megfogadják a tanácsait, mivel legtöbbször szakorvos javaslatára keresik fel.

A legfontosabb a mennyiség és az arányok megválasztása

Hírdetés

A dietetikus rámutatott, a divatdiéták hosszútávon nem kielégítők, csak rövid távon működhetnek, például, ha a fogyás a cél, de egészségünk szempontjából a hosszútávon fenntartható megoldásokra kell törekedni. Az olajnak és zsírnak például egyforma a kalóriatartalma, de felhasználásukat tekintve már vannak különbségek. A szív és érrendszerre sokkal kedvezőbben hatnak a növényi eredetű olajok, mint a napraforgó, vagy repce, de ha az étel elkészítése forró zsiradékot kíván, akkor a zsír a jó választás. A cukor sem ellenség, sőt a tévhitekkel ellentétben az édesítőszerek sem károsak, de mindkettő esetében nagyon fontos a mérték.

Amit mindenképp tartsunk szem előtt! 

„Együnk naponta 4-5 adag, vagyis körülbelül fél kiló zöldséget és gyümölcsöt 2/3 – 1/3 arányban. A zöldségekhez számítódik a főzelék, zöldséglevesek, savanyúság, saláták, zöldségköretek, vagy épp a rakott, töltött zöldségek, de a friss, idény jellegűek is. A tányér módszer szerint, ezek tegyék ki a tányérunk felét. Fogyasszunk naponta legalább egyszer teljes értékű gabonát, mint a teljes kiőrlésű, vagy rozslisztből készült termékek, vagy a zabpehely, de ide sorolandó a bulgur, vagy barnarizs is.

Ne felejtsünk el hidratálni! 

Figyeljünk oda a napi folyamatos folyadékfogyasztásra, igyunk meg legalább 6 pohár tiszta ásványvizet, esetleg ízesítetlen teát – fejtette ki a szakember.

Mindezekhez hozzáfűzte, előfordul, ő tanul valamit a pácienseitől. Tőlük hall például ismeretlen új termékekről, amit be tud emelni a tanácsadásokba. Nagyon figyel a visszajelzésekre, hiszen a szervezet nem ismeri a tankönyvet, s az új tapasztalatokat is beépíti a kezelésekbe.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »