„Összesen 108 képviselő nem vette észre. Még azok sem, akik elég kritikusan szemlélik a kormánykoalíció tevékenységét. Az egyedüli, aki elkezdte oldani a problémát, az a Most – Híd – magyarázkodott Bugár Béla mai sajtótájékoztatóján. Aztán kiderült, hogy nem mindenben mondott teljesen igazat.
A vegyespárt elnöke szerint, akik petíciókat indítottak a helyzet rendezése érdekében, azok a szlovák-magyar együttműködést verik szét. Név szerint korábbi párttársát, Simon Zsoltot említette, akinek pár száz aláírás szerepel a csütörtökön indított petícióján. A Körkép.sk által egy időben indított aláírásgyűjtés már közel 6 ezer aláírásnál jár. Bugár így közvetve minden aláírót megvádolt, hogy a két ország és a két nemzet közti együttműködést akadályozzák.
Gyűlnek az aláírások a magyar himnusz megvédésére – Friss számok
Az, hogy mégis mi miatt alakult ki a jelenlegi helyzet, a sajtótájékoztató közepén derült ki. Bugár elmondta, hogy pártjában személy szerint ő felel a kulturális területért, melyet a mostani törvény is érint. Ilyenkor az összes pártban az adott képviselő feladata, hogy felügyelje a történéseket. Bugár azonban épp gerincsérv-műtéten esett át, így hiányzott a parlamentből.
Személyesen tehát az ő, és frakcióvezetője, Bastrnák Tibor felelőssége, hogy nem biztosították be a helyettesítést. A botrány kirobbanásakor egyébként a Most-Híd dörgedelmes sajtónyilatkozatban azonnali megoldást és a felelősök példás megbüntetését helyezte kilátásba.
Bastrnák fel is ajánlotta frakcióvezetői lemondását, de a képviselői klub ezt elutasította.
Bugár elmondta azt is, hogy ők az egyedüliek, akik a problémát oldják. Ez ügyben egyeztetett már Andrej Kiska államfővel is, aki állítólag megígérte neki, hogy a törvényt újratárgyalásra visszaadja, és belekomponálja a megoldási javaslatot is, hogy erről a képviselők szavazhassanak. Az államfő által visszautalt törvénynél ugyanis a képviselők már nem végezhetnek módosításokat, csak az államfő javaslatairól szavaznak.
A koalíciós elképzelés Bugár szerint az, hogy a május 9-i parlamenti ülés első pontjai között rendezik az ügyet. Tehát még azelőtt, hogy a jogszabály május 15-i hatállyal érvénybe lépne. A szlovákiai magyarság körében időközben már rengeteg rendezvény került meghirdetésre. Közös nevezőjük a himnuszéneklés különböző tereken. A DAC szurkolói például a holnapi DAC – Zsolna bajnoki mérkőzés előtt hirdettek flashmobot az Arénába 15.30-ra.
Az SNS alelnöke Jaroslav Paška egyébként úgy fogalmazott, hogy ő eddig semmilyen megoldási javaslatról nem tud. Mint ahogy az egyik előterjesztő, Dušan Tittel (SNS) is ragaszkodik a himnusz betiltásához. Bugár ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy az ő partnere Andrej Danko, aki megígérte, hogy kiveszik a vitatott rendelkezést.
Újságírói kérdések közül Bugár többre sem adott megnyugtató választ: Például, hogy milyen viszonyok is vannak a koalíción belül, ha partnerük, az SNS így megvezeti a Most-Hidat egy ennyire érzékeny témában.
És hogy lehet, hogy egyik magyar képviselő sem figyelt fel a dologra, ha Peter Kresák (Most-Híd) például igen, és Ondrej Dostál (SaS) még a vitában is felhívta a figyelmet a problémára.
Hogy Bugár hazudott, amikor azt állította, egyedüliként keresik a megoldást, szintén kiderült. Újságírók ugyanis elmondták, hogy Kiska jelezte, már mások is hozzá fordultak a témában. Bugár erre úgy reagált, ő nem vizsgálta a többieket. Ennek ellenére a sajtótájékoztató elején világosan kijelentette, hogy egyedüliként keresik a megoldást.
Hogy óriási hibát követtek el, érezhető volt Bugár idegességén, aki kifejezte abbéli aggodalmát is, hogy az eset kihatással lehet pártja eredményeire az EP-választásokon. „Remélem, hogy választóink ezúttal is megértenek bennünket“ – mondta.
A Körkép.sk által indított aláírásgyűjtés eközben továbbra is zajlik. Érdemes minél nagyobb számban aláírni (ITT), a nyomásgyakorlás miatt.
Petíció a magyar himnusz megmentéséért – Ha magyar vagy, írd alá
Körkép.sk/KZS
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »