Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólal a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólal a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.

Megszavazta november 19-én az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának kormánypárti többsége azt a törvénymódosítási javaslatot, amely részben a választókörzetek átrajzolásáról szól. A 8 igen szavazattal, 3 nem ellenében elfogadott javaslat értelmében a lakosságszám változására hivatkozva átalakítják a főváros választókerületeit, és módosításokat hajtanak végre Csongrád-Csanád, Pest, valamint Fejér vármegyében is.

A képviselők elé kerülő javaslat szerint Budapest az eddigi 18 helyett 16 parlamenti képviselőt választ majd 2026-ban, ha a törvénymódosítást elfogadják. A fővárosban 2022-ben 18-ból 17 helyet elhozott az ellenzék. Pest vármegyében az eddigi 12 helyett viszont kettővel több, 14 országos egyéni választókerület (oevk) lehet 2026-ban, amely abból is fakad, hogy sokan költöztek a budapesti agglomerációba az elmúlt években.

A Nemzeti Választási Iroda elnöke a 2022-es választás, majd legutóbb a júniusi EP- és önkormányzati választás után is felhívta a parlamenti képviselők figyelmét, hogy hozzá kell nyúlni a választási térképhez, mert a jelenlegi beosztás törvénysértő. A törvény szerint az egyes egyéni választókerületekben az országos átlagnál legfeljebb 20 százalékkal lehet kevesebb vagy több választópolgár. Ha 20 százaléknál nagyobb az eltérés, módosítani kell a beosztást.

Budakalász polgármestere szerint a települést hátrányosan érintené a változtatás

Budakalász jelenleg a Budapesttől északra található, Szentendre központú 3-as számú választókerülethez tartozik. Ha megtörténnek a tervezett változtatások, az Budakalászt is erőteljesen érinteni fogja, az InfoRádió erről kérdezte a település polgármesterét.

Hírdetés

„Budakalász a Dunakanyar kapuja, itt halad keresztül a HÉV, a 11-es út, itt folyik a Duna, ezek mind olyan adottságok, amik meghatározzák a működést, és amelyek a parlamenti képviselet szempontjából is fontosak. Budakalász és a környező települések számára megfelelő működési keretet nyújtott az elmúlt időszakban a meglévő struktúra” – mondta Forián-Szabó Gergely, és szerinte Budakalász számára hátrányos, ha a mostani törvényjavaslat alapján kiszakítanák egy jól működő és természetes kapcsolatrendszerből.

Forián-Szabó Gergely kiemelte, hogy az úthálózat, valamint a víz- és csatornahálózat Budakalászon is jelentős fejlesztésekre szorul. Mint mondta: a térség egymás mellett elhelyezkedő települései ebből a szempontból is szorosan összetartoznak. „Küszöbön áll a szentendrei HÉV fejlesztése, ebben a projektben is sok egyeztetés szükséges még az állami szervekkel, az érintett önkormányzatokkal és országgyűlési képviselőkkel” – tette hozzá a polgármester.

Mint jelezte, ezeknek a fontos fejlesztéseknek a megvalósulása Budakalász szempontjából igen nehézkessé válna, ha a település egy új választókerületnek lenne része a jövőben. Budakalász volna a tervezett új választókerület legkeletibb települése, tulajdonképpen nyúlványként kapcsolódna, mert a Pilisvörösvár központú választókerület innen nyugati irányban haladna egészen a Zsámbéki-medencéig, olyan településeket is magába foglalva, mint Herceghalom és Zsámbék.

A polgármester szerint érthető, hogy a lakosságszám változása miatt ki kell igazítani a körzeteket, viszont ebben a formában a módosítás nagyon hátrányos Budakalász számára. Mint mondta:

Budakalász lenne az egyetlen, amely a Duna-parti települések közül az új körzetbe tartozna, és így kikerülne a fejlesztési projektekben közösen érdekeltek csoportjából.

A közlekedés mellett Forián-Szabó Gergely olyan szolgáltatásokra is felhívta a figyelmet, mint például a kormányhivatali ügyintézés, orvosi ügyelet, járóbeteg-ellátás, tűzoltóság, rendőrség és a közműcégek, mivel ezek a területek is gondok forrásává alakulhatnak a változtatás következtében.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »