A profi sport összetett gazdasági hálót alkot, és számtalan módon kapcsolódik a nemzetgazdaság egészéhez, melynek eredményeként a különböző ligák gazdasága alakítja a sport mint iparág egészét is – állapítja meg az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése. A tanulmány szerzője, Németh Viktória az InfoRádióban elmondta: a legnépszerűbb bajnokságoknak számos előnyük és ösztönző hatásuk van, hiszen többek közt munkahelyeket teremtenek és élénkítik a fogyasztást is.
Az amerikai futball, a baseball, a kosárlabda, a jégkorong és az európai labdarúgás – különösen az angol Premier League – adja a világ legjövedelmezőbb sportbajnokságait, aminek a csillagászati bevételeknek köszönhetően a sportligák és a klubok a legfőbb haszonélvezői. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint ugyanakkor a bajnokságok és az egyesületek nem csak saját maguk számára képesek jelentős profitot termelni. A professzionális sport összetett gazdasági hálót alkot, és számtalan módon kapcsolódik a nemzetgazdaság egészéhez, a játékosszerződésektől a jegyeladásokig, vagy a tévéközvetítési jogoktól a szponzori megállapodásokig.
A tanulmány szerzője, Németh Viktória az InfoRádióban elmondta: a professzionális sportligák közül kiemelkedő NFL (észak-amerikai profi amerikaifutball-liga) olyan magas összegeket termel, ami egy kisebb ország teljes éves gazdasági bevételének megfelel. Mint fogalmazott, tulajdonképpen ezek a bajnokságok szervezik az egész sportéletet világszerte, és ezáltal a sport mint iparág legmeghatározóbb szereplői.
Az egyes sportligák nagy mértékben kapcsolódnak az adott ország nemzetgazdaságához, ugyanis egyebek mellett munkahelyeket teremtenek, illetve tartanak fenn, továbbá stimulálják a fogyasztást is, hiszen igen jelentős fogyasztási kiadások kapcsolódnak egy-egy sportcsapathoz vagy sportligához. Németh Viktória hozzátette: a profi sportligák olyan kiemelt szegmenseket is megmozgatnak, mint például a kommunikációs ágazat vagy a különböző szponzorációs támogatások, melynek eredményeképpen hatalmas adóbevételeket termelnek az adott államnak.
Egy-egy sorozat döntőjének megrendezése pedig fellendítheti a házigazda ország vagy város turizmusát. Az ebben rejlő lehetőségeket a magyar sportirányítás is felismerte, hiszen 2026-ban a budapesti Puskás Aréna lesz a házigazdája a labdarúgó Bajnokok Ligája fináléjának, ami a legrangosabb fociesemény lesz hazánkban a 2023-as Európa-liga-döntő, illetve a 2021-es Európa-bajnokság három csoportkörös mérkőzését követően.
A tavalyi EL-döntő idején egyébként körülbelül 18 százalékkal volt magasabb a külföldi turisták költése, mint más hasonló kiemelt napokon a magyar fővárosban.
Ráadásul egy-egy ilyen sportesemény miatt olyan országokból is érkezhetnek vendégek a rendező városba, ahonnan egyébként ritkábban vagy kevesebben szoktak. Általában – sportrendezvénytől függetlenül – Olaszországból és Németországból is rendkívül sok turista érkezik hazánkba, azonban kifejezetten a 2023-as EL-döntő (a Sevilla az AS Romával játszott a trófeáért) miatt rengeteg spanyol és brit szurkoló is ellátogatott Budapestre. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) statisztikája alapján már egy héttel a mérkőzés előtt több mint 34 ezer előfoglalást regisztráltak a fővárosi szálláshely-szolgáltatók, ami csaknem 35 százalékkal haladta meg az egy héttel későbbi foglalási adatokat. A vendégéjszaka-foglalások több mint kétharmada külföldiektől érkezett, mintegy 23 ezer külföldi vendég gondoskodott már egy héttel a 2023-as EL-döntő előtt a szálláshelyéről.
Németh Viktória elmondta: a nyilvánosságra hozott beszámolók alapján a legnépszerűbb ligák közül
az NFL 19, az MLB (észak-amerikai profi baseball-liga) 11, az NBA (kosárlabda) 10, míg a Premier League 7 milliárd dolláros bevétellel zárta a 2023-as évet.
A stabilitás megteremtésében fontos szerepe van annak, hogy a sportklubok többféle bevételt képesek termelni, a jegyeladásoktól a különböző ajándéktárgyak kereskedelmén át a televíziós közvetítési jogokig.
Általánosságban a sportbajnokságok esetében a legfontosabb bevételi források közé tartozik a csapatok logójával ellátott különböző ajándéktárgyak értékesítése, a licencszerződések (védjeggyel ellátott, szabadalmazott termék gyártásának joga), a televíziós közvetítési jogok és támogatások, illetve vállalati szponzorációk. Minden bevételi forrás hozzájárul a különböző klubok és sportligák pénzügyi stabilitásához és növekedéséhez, így például a közvetítési jogokkal kapcsolatos megállapodások több milliárd dollárt is érhetnek a top bajnokságok tekintetében.
Nemzetközi kutatások is bizonyítják, hogy a stadionépítés és -fenntartás is hozzájárul az adott ország gazdasági növekedéséhez. Az Egyesült Államokban különösen jól működik az a modell, ugyanis koncerteket, zenei rendezvényeket vagy más kulturális programokat is rendeznek a stadionokban, a jegyeladásokból és a bérleti díjakból pedig további bevételre tesznek szert az üzemeltetők. Itthon hasonló módon igyekeznek kihasználni a Puskás Aréna adottságait, melyet rendezvényhelyszínként is hasznosítanak.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »