Borrell nem az EU korrupciós ügyeivel, hanem Venezuelával foglalkozik

Borrell nem az EU korrupciós ügyeivel, hanem Venezuelával foglalkozik

Az Európai Uniót továbbra is rendkívül aggasztja a politikai válság Venezuelában, amely tovább mélyült a latin-amerikai országban rendezett elnökválasztás óta – áll az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének vasárnapi közleményében, amely leszögezi: csak a teljes és függetlenül ellenőrizhető eredményeket fogadják el annak bizonyítékaként, hogy Caracas tiszteletben tartja a venezuelai nép akaratát.

Venezuela Map and Satellite Image

Hírdetés

Venezuela a tengerentúlon van, Görögország és Ciprus a tengeren innen, Borrelnak azonban könnyebb a demokrácia csőszének szerepében pöffeszkedni, mint az EU korrupciós ügyeit tisztázni – térkép: geology.com

„A választási jegyzőkönyvek nyilvánosan elérhető másolatai szerint Edmundo Gonzáles Urrutia (ellenzéki jelölt) győzött a választásokon, jelentős többséggel” – olvasható a Josep Borrell jegyezte közleményben.
   
Aláhúzta: a hatóságoknak tiszteletben kell tartania az embereknek a békés demonstrációhoz és a politikai véleménynyilvánításhoz való jogát, valamint szabadon kell engednie az őrizetben lévő politikai foglyokat.
   
„Az Európai Unió továbbra is együttműködik térségbeli partnereivel annak érdekében, hogy érvényesüljön a venezuelai népnek a voksolás során kifejezett akarata” – szögezte le közleményében a főképviselő.
   
ENSZ-szakértők augusztus elején közzétett adatai szerint a választások óta legkevesebb 23 ember vesztette életét és 1260-at vettek őrizetbe a választási eredmények kihirdetése nyomán kezdődött zavargásokban. A szakértők emellett rámutattak arra, hogy a választási eredmények kezelésénél „nem biztosították a voksolás hitelességét garantáló alapvető feltételeket: az átláthatóságot és a teljességet”.
   
A venezuelai választási hatóság (CNE) a 2013 óta hatalmon lévő elnököt, Nicolás Madurót nyilvánította a július 28-i választás győztesének, az egyes szavazókörök tételes eredményeit azonban még nem tették közzé. Az eredményhirdetés nyomán országszerte tüntetések robbantak ki, amelyek visszaszorítására a kormány kemény eszközöket alkalmazott.
   
A múlt héten Borrell már felszólította a CNE-t, hitelesítse és hozza nyilvánosságra a választási jegyzőkönyveket.
   
A venezuelai legfelsőbb bíróság mindazonáltal csütörtökön megerősítette Maduro venezuelai választási győzelmét.
   
Caracas a „belügyekbe való elfogadhatatlan beavatkozásként” ítélte el, hogy az Egyesült Államok és 10 latin-amerikai ország – Argentína, Chile, Costa Rica, a Dominikai Köztársaság, Ecuador, Guatemala, Panama, Paraguay, Peru és Uruguay – nem hajlandó elfogadni a legfelsőbb bíróság végzését, amellyel legitimálta a vitatott választási eredményt.
   
„Venezuela elvárja, hogy teljes mértékben tiszteletben tartsák szuverenitását. A választási eredményt el nem ismerő országok megint egyszer alkalmazni akarják az államcsínyekre jellemző rendszerváltozás politikáját, amelyet az amerikai birodalom több mint 100 éven át bátorított Latin-Amerikában és a Karib-térségben” – mondta televíziós nyilatkozatában Yvan Gil külügyminiszter.
   
Venezuelában hétfőre beidézték az ügyészségre Edmundo González Urrutia volt ellenzéki elnökjelöltet a választási adatok nyilvánosságra hozásával kapcsolatos büntetőeljárás keretében.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »