Biztonságosabb iskolák? A kormány új akciótervet fogadott el Török Máté2025. 03. 26., sze – 13:06
A kormány elfogadta a könnyű célpontok védelmét erősítő stratégiai tervet. Ennek részét képezik azok a konkrét intézkedések, amelyeket az oktatásügyi minisztérium már bevezetett vagy előkészített az iskolák biztonságának növelése érdekében.
Tomáš Drucker oktatási miniszter biztosította a nyilvánosságot arról, hogy az iskolai környezet biztonsága továbbra is az abszolút prioritása marad:
„Szeretném ismét világosan és egyértelműen elmondani a szülőknek, tanároknak, iskolaigazgatóknak és diákoknak – a gyermekek és pedagógusok biztonsága a legfontosabb prioritásunk, és az is marad. Minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy az iskolák a bizalom, a támogatás és a biztonság helyei legyenek.”
Az oktatási minisztérium több intézkedéssel is előállt az elmúlt időszakban az iskolai biztonság javítása érdekében.
Februárban hatályba lépett az új zaklatásmegelőzési irányelv. Az útmutató pontosítja a fogalmakat, és a beavatkozás helyett a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. Indítottak egy online adatbázist is, ahol különböző prevenciós programokat gyűjtenek össze és tesznek közzé.
Kapcsolódó cikkünk
Az oktatási minisztérium új irányelvet mutatott be az iskolai zaklatás megelőzésére és kezelésére. A februártól érvényes útmutató pontosítja a fogalmakat, és az intervenció helyett a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. A tárca névtelen bejelentésre szolgáló telefonos alkalmazásokat is tesztel, valamint egy adatbázist is létrehozott a prevenciós programokról.
Olyan eszközökre van szükségünk, amelyek nemcsak a zaklatás kezelésében segítik az iskolákat, diákokat, szülőket és szakembereket, hanem legfőképp annak megelőzésében
– indokolta Tomáš Drucker oktatási miniszter az új útmutató szükségességét.
Hangsúlyozta, hogy ez nem a közelmúltbeli tragédiára adott reakció, hanem több minisztérium szakembereinek hosszú távú munkája.
Ráadásul már évek óta azt a visszajelzést kapták az iskolákból, hogy a 2018-as irányelv elavult, nem egyértelműen határozza meg a zaklatást, és nem biztosít hatékony eszközöket az iskolák számára.
Miben más az új irányelv?
A februártól érvényes direktíva több fogalmat is tisztáz. A zaklatást eleve több kategóriába sorolja:
fizikai, verbális, pszichikai és érzelmi zaklatás.
Amennyiben pedig utóbbi kettő a virtuális térben történik, akkor teljesen logikusan elektronikus zaklatásnak („kiberzaklatásnak”) minősül.
Az is újdonság, hogy egyértelműen azonosítja az összes érintettet. Vagyis a korábbi verzióval szemben nemcsak az áldozatot és az elkövetőt említi, hanem a tanúkat és azokat a diákokat is, akik tudtukon kívül hozzájárulhatnak a zaklatáshoz. Így a segítségnyújtás minden érintettre kiterjedhet.
Ahelyett pedig, hogy „agresszorról” beszélnének, „potenciális zaklató” megnevezést használnak.
A minisztérium azzal magyarázza ezt a változtatást, hogy a pszichológusi tapasztalat ezt indokolja. Mivel a ha egy gyereket megbélyegeznek, az csökkenti a hatékony segítségnyújtás esélyét, és további problémákhoz vezethet.
Szeretném hangsúlyozni, hogy a zaklatás megoldásáról eltérőek a vélemények. Néhány szakértőnk még mérsékeltebb nyelvhasználatot és több segítséget javasolt a zaklatónak, mások szigorúbb büntetéseket. Szakmai konszenzust akartunk találni és olyan irányelvet kidolgozni, amely azonnal használható a gyakorlatban
– közölte Drucker.
A hangsúly a hosszú távú megelőző programokon van, mivel az egyszeri tevékenységek hatása minimális. A tartós programok azonban akár 30%-kal is csökkenthetik a kockázatos viselkedést a tárca szakemberei szerint.
„A kulcs a diákokkal való rendszeres munka, az interaktív oktatás és a kortársak bevonása, amely természetes részévé válik az iskolai környezetnek. Az iskolák világos módszertanokat és bevált megelőző programokat kapnak a diákokkal, tanárokkal és szülőkkel való együttműködéshez” – írták a sajtóközleményben.
Mi jön még?
A tárca jelezte, A zaklatás megelőzése és kezelése – Útmutató az iskolai környezethez c. dokumentumot frissítik rövidesen. Ami pedig már elérhető az a teljesen újdonságnak számító adatbázis, ahol különböző prevenciós programokat gyűjtenek majd össze és tesznek közzé.
Az e-Poradenstvo portálon az iskolák és szakemberek ellenőrzött módszertanokhoz, webináriumokhoz és gyakorlati eszközökhöz juthatnak.
Egyelőre az oldalt megnyitva arról kapunk tájékoztatást, hogy regisztráció után már megtekinthetők videók és fokozatosan bővítik a tartalmat.
Névtelen bejelentés alkalmazáson keresztül
Jelenleg még kísérleti fázisban van a projekt, melynek értelmében az iskolák egy-egy mobilos applikációt használhatnának a zaklatás névtelen jelentésére.
Erre nyilvánvaló, hogy több szempontból is szükség van:
egyrészt a diákok sok esetben félni kiadni információt zaklatásról,másrészt a digitális tér használata természetes a generációjuk számára.
Jelenleg 19 Besztercebánya megyei középiskolában és egy alapiskolában tesztelik a Nenech to být (Ne hagyd) cseh fejlesztésű alkalmazást. Csehországban már több száz iskolában használják, és a félreértések elkerülése végett: elérhető szlovák nyelven is.
Más kérdés viszont, hogy milyen lehetőségeik vannak a magyar tannyelvű iskoláknak?
A minisztérium honlapján egyelőre nem találtunk erre vonatkozó ajánlást. Nyilván igénybe vehetik a vizsgált szlovák nyelvű appot, valamint egy RESQL nevűt is ajánlanak, de érdemes lenne a magyar fejlesztői piacot is felmérniük.
Annyi biztos, hogy a Nenech to být és a RESQL is fizetős. Az oktatási intézmények számára az áraik havi 50 és 250 euró között mozognak.
A tárcavezető elmondása alapján még kiértékelik, pontosan milyen forrásokat tudnak erre biztosítani az iskoláknak, de szerinte a finanszírozással nem kéne gondnak lennie. Azt is hozzátette, hogy már most, külön költségvetési támogatás nélkül is több intézmény vásárolt ilyen jellegű szolgáltatást.
Az eddigi tapasztalatokat összegyűjtötték, és a tippeket az anonim bejelentések sikeres bevezetéséhez közzétették. Ebben arra is kitérnek, hogy a mobilok iskolai használatát központilag korlátozták, így érezhető ellentmondás:
„Fontos, hogy ezt a látszólagos ellentmondást megfelelően elmagyarázzuk a diákoknak és az iskolai alkalmazottaknak, hogy ne tántorítsuk el őket az alkalmazás használatától.
A gyakorlat azt mutatja, hogy a diákok főként délután használják az alkalmazást.
A mobiltelefon-használat szabályozásának célja a mentális jólét és a koncentráció segítése, valamint a kibertámadások megelőzése. Másfelől az anonim zaklatásbejelentő alkalmazás úgy lett kitalálva, hogy megkönnyítse a bejelentéseket olyan formában, amely megszokott és megfelel a diákoknak” – olvasható az összegzésben.
A minisztérium aktuális közleménye szerint 1500 szakemberrel erősítették meg az iskolák működését, köztük iskolapszichológusokkal, speciális és szociális pedagógusokkal.
Valamint több száz szakember és tanár már végezte el a speciális képzéseket annak érdekében, hogy jobban tudjanak reagálni a válsághelyzetekre, megelőzzék azokat, és támogatást nyújtsanak a diákoknak. A következő hónapokban pedig a tárca azt ígéri, gyakorlati kézikönyveket is közzétesz a tanárok és szülők számára, hogy felismerjék a figyelmeztető jeleket, és még időben megoldást találjanak a problémákra, mielőtt azok súlyosbodnának.
Kilátásban van még egy új törvénycsomag is, amelyet a következő hetekben terjeszthetnek elő Druckerék. Ennek deklarált célja a diákok és pedagógusok védelmének megerősítése az agresszív viselkedéssel szemben, valamint az oktatáshoz kapcsolódó intézmények közötti információcsere hatékonyabbá tétele.
Jelentős átalakuláson eshet át a támogatási rendszer, amelyet túlságosan bürokratikusként értékelnek.
„A mostani rendszer egy bürokratikus szörnyeteg – időt és energiát vesz el az iskoláktól és a szülőktől, de nem garantálja, hogy a segítség oda jut, ahol valóban szükség van rá. Egy egyszerűbb, gyorsabb és célzottabb rendszert kell létrehoznunk, amely a gyermekeket szolgálja, nem a papírmunkát” – jelentette ki Tomáš Drucker.
A biztonsági intézkedések a digitális térre is kiterjednek.
Ősszel a minisztérium bemutatja a mesterséges intelligencia oktatási rendszerbe való bevezetésének tervét.
Ennek része lesz a diákok és pedagógusok képzése is, hogy az új technológiákat biztonságosan, etikusan és ésszerűen használják. A kiberbiztonság megerősítését az iskolák digitális felszerelésébe irányuló eddigi legnagyobb beruházás, a DigiEDU program szolgál majd.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »