Beszéljünk róla: a hajléktalanok is emberek!

Beszéljünk róla: a hajléktalanok is emberek!

Beszéljünk róla: a hajléktalanok is emberek! Száz Ildikó2024. 10. 28., h – 16:34 Érsekújvár |

Újfajta kezdeményezéssel mutatkozott be a nemrégiben alakult Önkéntesek Társulása. A Szlovák Vöröskereszt Érsekújvári Területi Választmánya társszervezésében indították útjára a Beszéljünk róla programsorozatot. Első vendégük Barbora Kuchárová klinikai pszichológus, a pozsonyi Prima társulás vezetője volt. 

A szervezők nem kis meglepetésére már a nyitórendezvény iránt nagy volt az érdeklődés az érsekújvári és a térségbeli önkéntesek, civil szervezetek képviselői, valamint a szociális dolgozók részéről. A Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató (ZSE) támogatásával megvalósuló fórumnak a Béke mozi Hollywood klubja adott otthont, ahol a társadalom peremén élőkről, azok kiszolgáltatott helyzetéről és a velük évek óta foglalkozó önkéntesek feladatairól volt szó. 

Egészségügyi ellátás

A találkozón részt vett a városi hivatalból Denisa Felixová, a szociális és oktatásügyi osztály vezetője, de jelen voltak azoknak a városi civil szervezeteknek a tagjai, akik szívügyüknek tekintik Érsekújvár tudatos, folyamatos fejlesztését minden itt élő lakos érdekében. A beszélgetést vezető Karina Bodáková lapunk megkeresésére elmondta, októbertől minden hétfőn és csütörtökön egészségügyi ellátásban részesítik a hajléktalanokat Érsekújvárban a Kompas központ udvarában felállított sátorban. Naponta 15 és 17 óra között meleg levest kapnak a rászorulók, így van lehetőségük megszólítani őket és megismerkedni a gondjaikkal. Idővel még többen és még hosszabb ideig szeretnének munkálkodni a terepen. Önkénteseik vannak, ám jelenleg a legnagyobb problémát az okozza, hogy nincs elegendő gépkocsijuk a terepmunkához. 

„A városnak szüksége van az önkéntesekre és a civil szervezetekkel való együttműködésre, mert önerőből nem tudja kezelni a hajléktalankérdést. Ezért is szoros az együttműködésünk a Kompas társulással, a vöröskereszttel, és jó lenne, ha további szervezetek csatlakoznának hozzánk. További alacsony komfortfokozatú szállások kialakítására lenne szükség közel a városhoz. Bízom benne, hogy idővel ezen a téren is sikerrel járunk” 

Hírdetés

– egészítette ki az elmondottakat Karina. Érsekújvárban krízisközpontra, illetve nappali ellátóközpontra is volna igény a rászorulók részéről. 

Ne ítélkezzünk!

„Az emberek hajlamosak megbélyegezni másokat és ítélkezni felettük, holott nem ismerik a társadalom peremén élők élethelyzetét. Mit sem tudnak arról, milyen környezetből érkeztek, milyen küzdelmeken estek át. Sokkal hatékonyabb, ha ítélkezés helyett emberszámba vesszük a nélkülözőket. Ők is emberek. Pénz helyett azonban váltsunk velük néhány szót. Kérdezzük meg tőlük, milyen napjuk volt, hogy érzik magukat. Milyen örömteli dolog érte őket, vagy milyen bosszúság az utóbbi időben. Nem kell minden alkalommal ételt venni, támogatni őket, de kirekeszteni sem szabadna senkit az embertársaink közül”

 – hangsúlyozta előadásában Barbora Kuchárová. 

Ne sajnáljuk az időnket a rászorulóktól, az előadó véleménye szerint a legjobb befektetés az emberekkel való törődés. Az utcán élők, koldulni kényszerülők többségének sem a gyerekkora, sem a későbbi élete nem volt egyszerű. A traumatizáló események, az elesettség mind mind arra utalnak, hogy önerőből már képtelenek talpra állni. A Prima társulás húsz éve alatt megváltozott az önkéntesek csapata, az idősebb alapítókhoz lelkes fiatalok csatlakoztak. Pszichológusok, szociális dolgozók erősítik a fővárosi csapatot, az alapítók célja még több minőségi szolgáltatást kínálni, még magasabb szakmai szinten végezni ezt a nem könnyű munkát. A különféle függőségben szenvedőkkel, az utcán a testüket áruló nőkkel dolgozni egyáltalán nem egyszerű feladat. A társulást a kezdetektől támogatja a Nyílt Társadalom Alapítvány, valamint Pozsony megyei és városi önkormányzata, egy-egy projektre az egészségügyi és munkaügyi minisztériumtól, valamint a külügyminisztériumtól kaptak támogatást. Korábban nem tudatosították, hogy Nagyszombat megye olyan közel van a fővároshoz, de ma már a dunaszerdahelyi térségben munkálkodó önkéntesekkel is együttműködnek egy nagy, szegregált roma közösség érdekében. Küzdenek a menstruációs szegénység ellen, a fertőző betegségek terjedése ellen. Komoly gondot okozott számukra, hogy a fővárosban senki sem vállalta a sárgaságban szenvedő hajléktalanok kezelését, szerencsére Nyitrán akadt ilyen orvos, így a szervezet saját költségen szállítja oda a betegeket. 

Omama program

Pozitív példával is szolgált az előadó. Elmondta egy férfi történetét, aki még 1999-ben járt a Prima központjában, mivel a barátja drogosként segített az önkénteseknek felkeresni azokat a közösségeket, ahol segítségre szorulók voltak. A férfit végül az mentette meg, hogy tíz éven át egy csehországi börtönben ült. Leszokott a drogról. Később súlyosan megbetegedett, és hogy ez ne legyen elég, elütötte egy villamos. Kiszakadt a lépe, ami már tele volt daganattal. Miután ezt a szervet egy műtéti beavatkozással eltávolították, a férfi minden egyes újabb napjáért hálás az életében. Az önkénteseknek gyakran megerősítésre van szükségük a munkájukhoz, a társadalom peremén élőknek pedig jó szóra és emberségre a részünkről. Az érsekújvári találkozón szó volt a gyermekfüggőségről, a nélkülöző családokról, azokról az elkeserítő helyzetekről, amikor a gyerek azért kezd el szipuzni, mert nem kap odahaza megfelelő ellátást, meleg ételt és szeretetet. Barbara rámutatott a generációs szegénység problémájára, és kiemelte az egészséges közösségek projekt fontosságát a roma telepeken. A résztvevők többet is megtudtak az Omama programról, amely keretében az önkéntesek megtanítják az édesanyákat arra, hogyan gondoskodjanak a gyerekeikről, hogy a kicsik fel tudjanak zárkózni az óvodában, majd az iskolában a kortársaikhoz. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »