Nyitókép: SITA
Miközben az Aszad-rezsim börtönében rejtett kamrák után kutatnak, a legnagyobb ellenzéki csoport, az iszlamista eredetű Hayat Tahrir al-Sham vezetője az állami intézményrendszer védelmére szólított fel.
Al-Golani, akinek csoportja, az iszlamista gyökerű Hayat Tahrir Al-Sham más ellenzéki csoportokat vezetett az Aszad trónfosztását célzó 12 napos offenzívában, Szíria korábbi miniszterelnökét, Mohammed Ghazi al-Dzsalalit nevezte ki az állami intézmények felügyeletére és a szociális szolgáltatások folyamatosságának biztosítására, amíg át nem adják azokat.
Al-Dzsalalit, aki idén szeptember közepétől miniszterelnökként szolgált Aszad vezetése alatt, vasárnap elfogták és fegyveresek egy csoportja által körülvéve kikísérték az irodájából. Azóta kijelentette, hogy kész átadni a hatalmat és együttműködni a lázadókkal.
Nem világos, meddig tart Al-Dzsalali ügyvivői tisztsége, de az arab médiának adott interjúkban azt mondta, hogy kapcsolatban áll a HTS vezetőjével, hogy megbeszéljék az átmeneti időszak irányítását. Azt is kijelentette, hogy biztosítékokat kapott arra vonatkozóan, hogy egyetlen szíriait sem fognak bántani a lázadó csoportok, illetve senkit nem fognak megkülönböztetni vallási vagy kulturális meggyőződése alapján, szabad és tisztességes választásokat sürgetett, amelyek visszaadják a hatalmat a népnek.
„Nem fogok elmenni, és nem is szándékozom elmenni. Elvárom, hogy békés úton garantálják a hatóságok, az intézmények folyamatosságát, valamint az összes polgár biztonságát és védelmét”
– mondta Al Dzsalali egy videós nyilatkozatban.
A jelentések szerint már december 9-én, hétfőn megállapodás születhet a hatalom átadásáról egy ideiglenes kormánynak.
Egy kisebbség már most láthatóan nem számíthat semmi jóra: a térség egyetlen szekuláris muzulmán erejét, az ország északi részén található Manbidzs várost ellenőrző kurd Szíriai Demokratikus Erőket (SDF) megtámadta a Törökország által támogatott Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA). A támadásnak jelentések szerint 26 halálos áldozata van. A kurdok most attól tartanak, hogy Törökország el akarja foglalni régiójukat.
Az Aszad elnök ellen is harcoló kurdok az Egyesült Államok támogatásával kulcsszerepet játszottak az Iszlám Állam legyőzésében, ugyanakkor a jelentős kurd kisebbséggel bíró Törökország érdekeivel ellentétes egy erős kurd jelenlét a határaihoz közel. A témával az Euronews bővebben is foglalkozik.
Euronews
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »