Az új német védelmi miniszter asszony első útja: el kell utasítani Oroszország javaslatait

Moszkva nem erőltetheti rá nézeteit a NATO-ra a regionális biztonság kérdésében – jelentette ki Christine Lambrecht német védelmi miniszter újságíróknak vasárnap Litvániában, amikor látogatást tett a balti országban állomásozó NATO-katonáknál.

Lambrecht azzal kapcsolatban mondta ezt, hogy Oroszország a héten javaslatot tett a NATO-nak a kelet-európai biztonsági helyzetre vonatkozóan, átadott két megállapodás-tervezetet a feszültség oldása érdekében. Moszkva egyebek között azt szeretné, ha a felek közösen kötelezettséget vállalnának a vitás kérdések békés rendezésére, tartózkodnának a fenyegetéstől, és megerősítenék, hogy nem tekintik egymást ellenségnek. Washington pénteken közölte, hogy egyeztetni fog európai szövetségeseivel és partnereivel a kezdeményezésről. Moszkva javaslatának azonban előzménye, hogy Oroszország mintegy százezer katonát vonultatott fel az ukrán határ közelében, és feszültté vált a katonai helyzet Kelet-Európában.

Ukraine-Konflikt: Lambrecht fordert "Konsequenzen" für Putin https://t.co/r5BOvHRUgu #NATO #Lambrecht #Russland #Sanktionen

— tagesschau (@tagesschau) December 19, 2021

Hírdetés

Lambrechtnek védelmi miniszterként ez az első külföldi látogatása. A litvániai NATO-erők Ruklában állomásoznak az 550 fős német kontingens vezetésével. De hasonló NATO-kötelékek vannak a többi balti országban és Lengyelországban is 2017 óta Oroszország elrettentésére egy esetleges megszállási kísérlettől.

"A diplomácia és az elrettentés eszközével meg kell oldanunk ezt a feszült helyzetet, amelyben vagyunk, meg kell vitatnunk egymással az orosz javaslatokat, de Oroszország nem erőltetheti rá nézeteit a NATO-partnerekre" – mondta Lambrecht.

A német miniszter találkozott litván hivatali partnerével, Arvydas Anusauskasszal, aki felhívta a figyelmét arra, hogy a balti országok és Lengyelország közé ékelődő kalinyingrádi orosz területen Moszkva tízszer annyi katonát állomásoztat, mint ahány NATO-katona van a litvániai NATO-zászlóaljban. Anusauskas szerint képtelenség teljesíteni azokat a feltételeket, amelyeket Oroszország javaslataiba beleírt, ezért el kell utasítani ezeket.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »