A kormány vasárnapi ülésén elfogadta a polgári védelemről szóló törvény módosítását, amelyet így kiegészítettek a rendkívüli helyzet fogalmával. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha az egészségügyi dolgozók megtagadják a munkavégzést rendkívüli helyzet bevezetése esetén, és ezzel egészséget érintő kárt vagy halálesetet okoznak, akár börtönbüntetéssel is sújthatók. az orvosszakszervezet fel van háborodva, Alkotmánybíróságra adnák a törvénymódosítását.
Az egész hátterében az áll, hogy az orvosok több követeléssel álltak elő a 2022-es eseményekhez hasonlóan. A kormány ugyanis a konszolidáció jegyében a 2022-ben (még Heger-kabinet idején) beígért 9 százalékos béremelést előbb három, majd kicsit enyhítve, 6 százalékra csökkentette volna. Megjegyezzük, ma az orvosok átlagbére magasabb, mint cseh kollégáiké.
Az orvosszakszervezet tömeges felmondást kezdeményezett, amelyhez mára 3300 orvos csatlakozott. Az egészségügyi minisztérium a héten bejelentette, hogy a béremelésen kívül most már az orvosok minden feltételét teljesítette a kormány. És mivel az orvosszakszervezet végig azt állította, hogy nem a bérek volt a fő kérdés, elvárják a tömeges felmondások visszavonását az orvosszakszervezet részéről.
Az azonban nem adott rögtön választ, és mivel az egésznek politikai vonzata is van (elmélyíteni a válságot, mert a kormány parlamenti többsége bizonytalan), Robert Fico kormánya lépett.
A vasárnap elfogadott törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy akár börtönbüntetéssel is sújtsák azokat az egészségügyi dolgozókat, amelyek rendkívüli vészhelyzet kihirdetése esetén sem hajlandók munkába állni. A sorok közül kiolvasható, hogy a kormány kihirdetné a veszélyhelyzetet, amennyiben az orvosok nem vonják vissza a felmondásaikat.
Az orvosszakszervezet vezetője, Peter Visolajský kényszermunkát emleget.
„A kényszermunka sérti a nemzetközi egyezményeket. Ezzel a kormány számos kötelezettségét megszegte, készek vagyunk az Alkotmánybíróság elé vinni az ügyet”
fogalmazott.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »