Az oroszok szerint Kijev dróntámadást kísérelt meg a Török Áramlet ellen, Szijjártó kiakadt

Az oroszok szerint Kijev dróntámadást kísérelt meg a Török Áramlet ellen, Szijjártó kiakadt

„2025. január 11-én a kijevi rezsim az európai országokba irányuló gázszállítás megszakítása érdekében kilenc repülőgép típusú, pilóta nélküli repülőszerkezet felhasználásával támadást kísérelt meg a Gaj-Kodzor (Krasznodari terület) faluban lévő Russzkaja kompresszorállomás infrastruktúrája ellen, amely a Török Áramlat gázvezetéken biztosítja a gázellátást”

állt a Moszkvában kiadott tájékoztatásban.

A Török Áramlat két vezetékből áll: az egyik Oroszországból a Fekete-tengeren keresztül Törökországba, a második pedig Dél- és Délkelet-Európa országaiba és Magyarországra szállít gázt. A gázvezetéket 2020 januárjában helyezték üzembe, tervezett kapacitása eléri az évi 31,5 milliárd köbmétert. Az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantása után ez az egyetlen zavartalan útvonala az európai piac orosz üzemanyaggal való ellátásának.

Az orosz katonai tárca szerint az összes drónt lelőtték, az egyikük roncsai kisebb kárt okoztak a gázmérőállomás épületében és berendezéseiben. Személyi sérülés nem történt. A Gazprom gázipari vállalat munkatársai azonnal helyreállították a berendezéseket. A közlemény szerint a kompresszorállomás normál üzemmódban szivattyúzza a gázt.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő az orosz olajszektor ellen pénteken bevezetett amerikai szankciókra reagálva hétfőn újságíróknak azt hangoztatta, hogy büntetőintézkedésekkel lehetetlen „elvágni” az orosz energiaexport útvonalait. Azt mondta, hogy a Roszatom az állami vállalat felső vezetése ellen foganatosított amerikai intézkedések ellenére is folytatja nemzetközi tevékenységét.

Peszkov szerint Oroszország keresni fogja az energiaellátás alternatív útvonalait, hogy minimalizálja a szankciók hatását. Kijelentette: a Kreml arra számít, hogy az Egyesült Államok továbbra is „nem versenybeli eszközökkel próbálja meg aláásni az orosz vállalatok helyzetét”, de az orosz hatóságok arra számítanak, hogy képesek lesznek ezt ellensúlyozni.

Kifejezte meggyőződését, hogy a szankciók „nem vezethetnek máshoz, mint a nemzetközi energiapiacok bizonyos mértékű destabilizációjához”, beleértve az olajpiacokat is.

Az ukrán fél egyelőre nem kommentálta az orosz védelmi minisztérium közleményét.

Szijjártó kiakadt

Magyarország és Közép-Európa földgázellátásában a Török Áramlat vezeték nélkülözhetetlen.

Hírdetés

„Elvárjuk, hogy ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben”

írta Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán hétfőn.

Szijjártó Péter hozzátette, ez a szállítási útvonal évek óta megbízhatóan működik, mind a szállítóvállalatok, mind a tranzitországok tiszteletben tartják a szerződéses kötelezettségeiket és megbízhatóan viselkednek.

A miniszter kijelentette:

az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni!

Magyarország szerepe felértékelődött

Ma már csak a Török Áramlat tud orosz gázt szállítani, amely az EU területére a magyar-szerb határon lép be. Ezzel Magyarország szerepe jelentősen felértékelődött, ha nem áll be változás, akkor gyakorlatilag egy gázkereskedelmi csomópont is lehetne – írja az Index.

Zelenszkij ismét szlovákul reagált Fico kijelentésére: „Arrogáns módon elutasította a segítséget, amit Kijev kínált

Amint arról korábban beszámoltunk, január elsején leállt az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit, Magyarország a Török Áramlatnak köszönhetően jut hozzá az orosz földgázhoz. Korábban Robert Fico szlovák miniszterelnök kijelentette, hogy Szlovákia kész egy sor politikai és gazdasági szankciót bevezetni Ukrajna ellen, hogy rákényszerítse az orosz gáz Európai Unióba történő szállítására. Azóta folyamatos a csörte a szlovák kormányfő és az ukrán elnök között.

Fico nyílt levelében szólította fel tárgyalásokra Zelenszkijt

MTI, Körkép.sk

Nyitókép: hvg.hu


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »