Az oroszok jelezték, ha igény van rá, szívesen küldenének "békefenntartókat" Ukrajnába

Az oroszok jelezték, ha igény van rá, szívesen küldenének "békefenntartókat" Ukrajnába

Miközben az elmúlt hetekben soha nem látott közelségbe került egy orosz-ukrán háború lehetősége, azért jó látni, hogy néha belefutunk egészen szórakoztató hírekbe is a válsággal kapcsolatban. 

A sokak által csak keleti vagy posztszovjet NATO-ként ismert, oroszok által irányított Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete jelezte, ha Ukrajna és a nemzetközi közösség is beleegyezik, készséggel küldenének békefenntartó csapatokat a vitatott hovatartozású kelet-ukrajnai szakadár köztársaságokba. Az orosz kormányhoz ezer szállal kötődő RT-nek adott interjújában Sztanyiszlav Zasz, a KBSZSZ főtitkára kijelentette, 

óriási potenciál van a kezünkben és pontosan értjük, mennyire óvatosan kell bánnunk a rendelkezésünkre álló eszközökkel.

Zasz az interjúban elmondta, gyakorlatilag bármennyi „békefenntartót” képesek Kelet-Ukrajnába helyezni, csak a résztvevő felek igényein múlik a mennyiség.

Higgyék el, annyit küldünk, amennyit kell. Ha 3000 ember kell, annyit küldünk. Ha 17 ezer, akkor annyit. Ha több, akkor többet küldünk. Amennyit csak kell.

– magyarázta lelkesen Zasz. 

Az interjúból persze az is kiderül, hogy maga a KBSZSZ sem gondolja komolyan az egész ajánlatot, pusztán trollkodás az egész, amellyel elvileg arra szeretnének rámutatni, hogy a NATO is ugyanezt kínálja Ukrajnának – pepitában. Zasz ugyanis hozzáteszi, Ukrajna részéről kellene némi jószándék, „elvégre az ő területükről van szó”, az ENSZ Biztonsági Tanácsának jóvá kellene hagynia a bevonulást, ráadásul a KBSZSZ tagállamai részéről is szükség lenne az engedélyre. 

Hírdetés

Világos, nincs az a csillagállás, amelynél mindhárom meglenne.

Érted jöttünk elvtárs, nem ellened!

Már csak azért sem, mert a KBSZSZ gerincét ugyanúgy az orosz hadsereg adja, ahogy a NATO-ét az amerikai. Emlékezhetünk, a kazah zavargások idején is megjelentek orosz, örmény és más KBSZSZ-es békefenntartók Kazahsztánban. A nyugati sajtó akkor ugyan azt vizionálta, többé ki sem mennek az országból, miután csillapodtak az indulatok, a csapatok jelentős része elhagyta az országot. Azt persze nem tudjuk, hány „tanácsadó” és alvó ügynök maradt a kazah kormány körül, mindenesetre a nyugati félelem végül alaptalannak bizonyult. 

Ezzel együtt is igen valószínűtlen, hogy akár az ukrán kormány, akár az ENSZ BT engedélyt adna arra, hogy orosz katonák tegyék be a lábukat a vitatott területekre,

a próbálkozás ugyanis átlátszóbb, mint a törökök budai városnézése az Egri csillagokban.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel ritkán értünk egyet, de abban végülis igaza volt, a történelem egyik nagy tanulsága, hogy

ha az oroszok már betették a lábukat a házadba, gyakran igen nehéz őket távozásra bírni.

Negyvenöt évnyi szovjet megszállás után ezt pont nekünk, közép-európaiaknak nem kell magyarázni. A dolog apró szépséghibája, hogy Blinken ezt még a kazah bevonulás kapcsán jegyezte meg, de tudjuk, az álló óra is napi kétszer jó időt mutat. Kelet-Ukrajna kapcsán biztosan igaza lenne!


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »