Az iskolabusz beindítása jelentős előrelépés az ipolyvarbói iskola életében

Az iskolabusz beindítása jelentős előrelépés az  ipolyvarbói iskola életében

Az Ipoly menti térség számos településére érkezik a szeptemberi iskolakezdésre iskolabusz. Ezzel támogatva az anyanyelvoktatást és a biztonságos iskolába jutást. A Rákóczi Szövetség irányítása mellett a magyar állam támogatásával megvalósuló iskolabusz-hálózat hatalmas segítséget jelent Ipolyvarbón is.

Az Ipoly menti kistelepülés Mikszáth Kálmán Alapiskolája hatékonyan fel tudja majd használni a nyolc plusz egyszemélyes kisbuszt.

– nyilatkozta a Felvidék.ma megkeresésére Fagyas Marcel, Ipolyvarbó polgármestere. Hozzátette: az iskolájukba különböző településekről járnak a diákok.

Az utaztatás nem mindig egyszerű. A menetrendszerű járatokkal kissé bonyodalmas az iskolába jutás. A Rákóczi Szövetség kisbusza ezt a problémát hidalja át.  „A biztonságos iskolába jutás mellett a tanintézményünk megerősödését is szolgálná a jármű” – hangsúlyozta.

Az iskolabusz hozzájárulhat az iskolaválasztáshoz is. Könnyebben szólíthatók meg a környék falvaiban élő szülők – véli a falu első embere.

Hírdetés

Az alig 350 lélekszámú település teljes szervezettségű tanintézményébe jelenleg 24 diák jár. Egy részük a környező községekből, mint például Ipolykér, Szécsénykovácsi, Óvár, Galábócs illetve Bussa. A tervek szerint az iskolabusz ezt a mintegy húsz kilométeres körzetet járja be majd szeptembertől.

Ezzel kapcsolatban Fagyas Marcel elmondta, a szlovák államtól a normatív támogatáson kívül nemigen kapnak más segítséget. „Az iskola fenntartásához a hiányzó részt az önkormányzattól, valamint pályázati forrásokból próbálják pótolni. Ez napi szinten való munka. Az önkormányzat és az iskola vezetése is kötelességének érzi mindent megtenni azért, hogy az iskola megmaradjon, ezáltal járulva hozzá az idejárók magyar identitásának a megőrzéséhez” – húzta alá.

Az iskola népszerűsítése, valamint a beiratkozási program már folyamatban van. Ezt egyrészt segíti a Rákóczi Szövetség, általuk is igyekszenek megszólítani a szülőket.

A községben huzamosabb ideig nem működött óvoda. 2017-ben sikerült az önkormányzatnak újraindítani azt. Ez pozitív hatással van az iskola létszámára is. Hiszen 2017-ben húsz fő alatt volt a diáklétszám, így a mostani létszám már előrelépést jelent.

Mint ismeretes, a következő iskolaévtől tizenöt felvidéki magyar településre érkeznek iskolabuszok.  A tanintézmények többsége a szórványterületen, avagy a nyelvhatáron található. A beinduló iskolabusz-hálózat az anyanyelvi oktatás erősödését, a magyar közösségek összetartását és a biztonságos közlekedést szolgálja.

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »