Az észak-koreai rakétakilövés hisztériát keltett – Videó!

Észak-Korea interkontinentális ballisztikus rakétával végrehajtott újabb kísérlete azt mutatja, hogy Phenjan továbbra is ki akarja fejleszteni a tömegpusztító fegyverek célba juttatásához szükséges eszközöket – hívta fel a figyelmet az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön.

korea

Közleményében Josep Borrell arra reagált, hogy Phenjan csütörtökön interkontinentális ballisztikus rakétával hajtott végre tesztkilövést. A japán és a dél-koreai védelmi tárca jelentése szerint a Japán-tenger irányába indított, feltehetően új fejlesztésű eszköz teljesítménye felülmúlta a korábbi észak-koreai rakétakísérletek mutatóit.

A főképviselő hangsúlyozta: az Európai Unió határozottan elítéli az észak-koreai rakétakísérletet, amely – mint kiemelte – sérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának több határozatát. Az ENSZ Alapokmányát és a nemzetközi jog alapelveit sérti az is, hogy Phenjan csapatokat telepít és fegyvereket szállít Oroszországnak az Ukrajna elleni háború támogatására – hívta fel a figyelmet.

Hírdetés

„Ezek a destabilizáló és jogellenes cselekmények veszélyeztetik a regionális és nemzetközi békét és biztonságot, valamint a globális atomsorompó-rendszert”
– fogalmazott.

Borrell kijelentette: Észak-Koreának haladéktalanul eleget kell tennie az ENSZ BT-határozatok szerinti kötelezettségeinek azáltal, hogy teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan módon felhagy a nukleáris fegyverek, és minden más tömegpusztító fegyver kifejlesztésével, nukleáris és ballisztikusrakéta-programjával, és beszüntet minden kapcsolódó tevékenységet.

Észak-Korea az atomsorompó-szerződés értelmében nem rendelkezhet atomfegyverrel, illetve semmilyen különleges státusszal e tekintetben. Nukleáris fegyverrel nem rendelkező államként haladéktalanul vissza kell térnie az atomsorompó-szerződés és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) átfogó megállapodásának teljes körű betartásához, valamint alá kell írnia és ratifikálnia kell az átfogó atomcsend-szerződést – jelentette ki a főképviselő.

Alapvető fontosságúnak nevezte, hogy valamennyi ENSZ-tagállam, különösen az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai szavatolják az ENSZ-szankciók teljes körű végrehajtását, és sürgessék Phenjant, hogy hagyjon fel jogellenes tevékenységeivel, tartózkodjon a katonai feszültség további fokozásától és térjen vissza a diplomácia útjaihoz.

Az EU egyeztet a nemzetközi partnerekkel, nevezetesen Dél-Koreával és Japánnal a kérdésben, és készen áll arra, hogy valamennyi partnerével együttműködjön minden olyan érdemi diplomáciai folyamat előmozdításában, amelynek célja a fenntartható béke és biztonság megteremtése a Koreai-félsziget teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan nukleáris leszerelése révén – tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »