A szlovákiai üzletláncok évente több mint 5500 kamionnyi pékárut importálnak Belgiumból, Németországból és Lengyelországból Szlovákiába. Ha ezeket a kamionokat felsorakoztatnánk, Pozsonytól Nyitráig elfoglalnák a teljes D1-est.
„Mivel a pékárun nincs feltüntetve a származási ország, a szlovákiai fogyasztók gyakran nem is sejtik, hogy Belgiumból, Németországból vagy Lengyelországból származó termékeket vásárolnak. Ugyanakkor a szlovákiai pékségek könnyedén előállítanák a több mint 55 ezer tonnát meghaladó behozott mennyiséget a hazai fogyasztók számára” – mondta Milan Lapšanský , a Pékek, Cukrászok és Tésztakészítők Szlovákiai Szövetségének (SZPCC) elnöke.
Lapšanský szerint ez a gyakorlat figyelmen kívül hagyja a szlovákiai gyártók rendelkezésre álló kapacitását,
melyek nagyobb mennyiségben szállítanak pékárut más országokba, mint az összes szlovákiai üzletlánc forgalma együttvéve. Ugyanakkor a Szlovákiában működő üzletláncok keresletének nagy részét is le tudják fedni.
„A belföldi termékek elutasításával az üzletláncok megmagyarázhatatlan módon nemcsak az élelmiszer-külkereskedelmi mérleg növekedését okozzák, hanem teljesen feleslegesen hatalmas mennyiségű szén-dioxid-kibocsátást produkálnak. Ezt valahogy elfelejtik megemlíteni a zöldjelentéseikben” – mutatott rá Lapšanský, hozzátéve, hogy az SZPCC ez ügyben tárgyalni fog az állami szervekkel, annak érdekében, hogy az áru eredetét egyértelműen jelezzék.
„Fontos, hogy a fogyasztó közvetlenül az üzletben tájékozódhasson arról, hogy a pékáru melyik országban készült, és hány ezer kilométert tett meg” – hangsúlyozta Lapšanský.
(NZS/Felvidék.ma/SITA)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »