A roncsautók sokszor okoznak fejfájást a tulajdonosoknak, és sok telepen még nekik kellene ráfizetni a leadásra, holott ez egyáltalán nem szabályszerű.
Egy olvasó osztotta meg a Pénzcentrummal, hogy használhatatlan roncs autóját szerette volna leadni egy bontóba, ám az egyik telepen azt mondták neki, hogy amióta a MOHU átvette a hulladékgazdálkodást, azóta ők nem szállíthatnak el járműveket az ügyfelektől, mindenkinek személyesen kell ezt intéznie, illetve a bontónak így „nem éri meg” átvenni az autókat, mivel mint minden hulladék, a roncs is a MOHU tulajdonába kerül az új koncessziós szabályok szerint.
Mint írják, az autó elszállítása 50 ezer forintba került volna, a telepen viszont körülbelül 30 ezer forintot kapott volna a járműért, tehát ráfizetett volna. A lap megkereste az ügyben a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-t is:
Nagyon fontos szabály, hogy egy roncsautó leadása nem kerülhet pénzbe a hulladékbirtokosnak, vagyis annak, akinek a nevén van az autó. Ha az autóroncs működésképtelen, akkor annak trélerezése is ingyenes.
A szállítás költségét a MOHU megtéríti a hivatalosan szerződött átvevőhelyeknek, ezt külön kiemelték. Emellett hozzátették, kezelési költséget is fizetnek a szerződött partnereknek, illetve lehetőséget biztosítanak nekik arra, hogy az autó még működő alkatrészeit értékesítsék. Sőt, mint kiderült: az a teória sem igaz, hogy a bontóknak nem érné meg átvenni a roncsokat, mert a hulladékra a cég azonnal ráteszi a kezét, beleértve a működő alkatrészeket is.
A vállalat hangsúlyozta: a cél az, hogy a roncsautók minél nagyobb részét hasznosítsák újra akár anyagában, vagy ha erre van még lehetőség, akkor alkatrészként. A MOHU a hulladékra jogosult, a működő alkatrészeket az átvevőhely hulladékáron átveheti a MOHU-tól, majd alkatrészként továbbértékesítheti azt.
Mint írják, a vállalat szerint jelenleg mintegy 70 telephelyen lehet roncsautót ingyenesen leadni, és ezek számát tovább fogják növelni. Aki szabadulni szeretne roncs járművétől, az a térképes keresőben megtalálhatja a legközelebbi telephelyet.
A roncsautók veszélyes hulladéknak minősülnek, kezelésükhöz eddig is számos előírásnak kellett megfelelnie a bontóknak.
Kovács Gyula, a Gépjárműbontók Országos Egyesületének elnöke a lapnak megerősítette, hogy a jelenlegi szabályok szerint nem kerülhet pénzbe a roncselszállítás annak tulajdonosának. Hozzátette, cégénél csak akkor terheli a tulajdonost költség, ha a roncsot nem lehet trélerrel szállítani, és ha az átvételi ár nem fedezi a pluszköltségeket. Mint mondta, az évente itthon keletkező roncsautók nagyjából tizede kerül olyan helyre, ahol szakszerűen szárazra fektetik – azaz a veszélyes hulladéknak minősülő, rendkívül szennyező folyadékokat, egyék komponenseket eltávolítják -, majd pedig elbontják, újrahasznosítják.
Az egyesület elnöke azt is megjegyezte a lapnak, hogy a 70 szerződött bontó nem egyenletesen oszlik el az országban, ez megnehezíti a roncsleadók dolgát. Budapesten például hat autóbontó-telephely is van, de ezek közül négy is a X. kerületben. A fővárostól északra, Vác környékén pedig nincs is a közelben átvevőhely, így Budapestre kell vinni a roncsokat.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »