Aleppo városának nagyobbik fele már a lázadók kezén. Ukrajna állhat a szír polgárháború fellángolása mögött?

Aleppo városának nagyobbik fele már a lázadók kezén. Ukrajna állhat a szír polgárháború fellángolása mögött?

A szír hadsereg szombaton közölte, hogy több tucat katonát veszített Aleppóban a betörő lázadók támadásának következtében. A szír kormányerők kénytelenek voltak átcsoportosítani erőiket.

Pár nappal ezelőtt lényegében újra fellángolt a szír polgárháború, mikor a Hayat Tahrir al-Sham iszlamista csoport meglepetésszerű támadást indított Szíria egyik legfontosabb városa, Aleppo ellen.

A 2011-ben kitört szír polgárháború frontvonalai 2020-ban befagytak, az Iszlám Állam hatalmának megtörése fontosabb volt a szemben álló feleknek (a Nyugatnak és Oroszországnak), mint Basár al-Aszad szír elnök sorsának eldöntése.

A szír polgárháború több millió embert tett földönfutóvá, egyike volt az európai migránsválság legfontosabb katalizátorainak. A háború úgy ért véget, hogy Oroszország és Irán támogatta Aszad elnököt a harcban, aki végül visszaszerezte az ország területének két harmada feletti irányítást.

Ugyanakkor vannak kizárólag lázadók által ellenőrzött területek, és vannak olyanok is, amelyek más országok megszállása alatt vannak. Ilyen Észak-Szíria, amit török erők tartanak ellenőrzés alatt. 2019-ben vonultak be, hogy megakadályozzák, hogy egy egységes, kurdok által ellenőrzött entitás jöjjön létre Szírián belül.

Aleppo városa 2016-ban került a szír kormányerők kezébe, köszönhetően az orosz légierő segítségének. Fontos azt is kiemelni, hogy lázadók mögött nyugati támogatás állt – annak ellenére, hogy voltak köztük kifejezetten dzsihadista elemek is.

A lázadok elfoglalták a nemzetközi repülőteret is

Aleppo városának több mint felét már elfoglalták a lázadók. A kormányerők a szárazföldi harcokban nem jeleskednek, de légicsapásokat hajtottak végre a lázadók egységei és konvojai ellen.

Hírdetés

Ugyanakkor a támadóknak sikerült elfoglalniuk az aleppói nemzetközi repülőteret. A kormányerők visszaszorulásával pedig egyes kerületekben az Iszlám Állam elleni harcokban jeleskedő kurd YPG vette át az irányítást. Az YPG a konfliktus 2020-as befagyasztása után is ott maradt a városban.

Aleppón kívül is folynak a harcok, Maraat al Niman városa szintén a lázadók ellenőrzése alá került.

Az irániak hivatalosan azt közölték, hogy „egy izraeli-amerikai támadásról” van szó, amellyel a térséget akarják destabilizálni.

Hogyan jön Ukrajna a képbe?

Kiemeljük, hogy bár a nyugati sajtó igencsak óvatoskodva fogalmaz, a Hay’at Tahrir al-Sham csoport, röviden HTS egy radikális iszlamista, terrorista szervezet.

Egyes progresszívek persze örömködnek Moszkva szövetségesének kárát látva – bele sem gondolva, hogy lényegében az Iszlám Állam feltámadását ünneplik. Igaz, azok után, hogy a neonáci ukrán Azov hadtestet hősnek állították be nyugaton, azon sem lepődhetnénk meg, hogy az iszlamista terroristákat is hősként ünneplik majd, csak mert Oroszország ellen cselekszenek…

A Die Welt német lap ugyanakkor arra hívja fel figyelmet, hogy a HTS harcmodorában a polgárháború korábbi éveihez képest változás állt be. Például egyes katonák fanatizmusuk miatt nem voltak hajlandók golyóálló mellényt felvenni. Volt rá eset, hogy egy Allahu Akbar felkiáltással elárulták a helyzetüket, ami végzetes hibának bizonyult. Most a Welt szerint a HTS sokkal „professzionálisabb” hozzáállást mutat. 

Szintén feltűnő, hogy a közösségi oldalakra feltöltött videókon azt látni, hogy a HTS iszlamistái modern fegyverekkel vannak felszerelve, felderítő és öngyilkos drónokat használnak. 

A Welt szerint „nem véletlen, hogy a fokozott drónhasználat az ukránok oroszok elleni akcióira emlékeztet”. A lap ugyanis megtudta, hogy egy ukrán szakértő két hónappal ezelőtt a HTS fellegvárában, Idlib városában járt, és Szíriában nagy erőkkel van jelen az ukrán Felderítő Főcsoportfőnökség, a HUR, amely támadásokat szervezett szíriai orosz célpontok ellen. 

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »