Aki a minimálbérnél kevesebbet keres

A látszólag pozitív intézkedés azonban sok sebből vérzik. Az egyik leginkább szembetűnő – ha egy kicsit a tetszetős számok mögé nézünk –, hogy kegyesen 200 lej után nem kell adót fizetni (értsd: nem gazdagítja a költségvetést, illetve nem terheli a bérköltségeket), lesz olyan munkavállaló, aki kevesebbet visz haza, mint a minimálbéres. Egészen pontosan, aki 3001 és 3149 lej közötti bruttó bérrel rendelkezik, az – mert neki már nem jár az adókedvezmény – kevesebb nettó bért tehet a pénztárcájába. Hogy erre senki nem gondolt, amikor ezt a nagy adókedvezményt bevezették…

De a számok mögött más, talán kevésbé szembetűnő, de mindenképpen általánosabb ellentmondások is meghúzódnak. A több mint kétmillió alkalmazott, akiket a döntés érint, a munkavállalók több mint egyharmada, ha nem közel a fele (arról, hogy valójában hány alkalmazott is van az országban, több statisztikát kellene olvasni). És ha még beleszámítjuk, hogy a közszférában, ahol az utóbbi évek bérfejlesztései nyomán alig akad minimálbéres, több mint egymillióan keresik kenyerüket, akkor kiderül, hogy a minimálbér-emelés valójában a versenyszférában dolgozók többségét érinti csupán. Na meg munkaadóikat. Előbbiek látszólag nyernek, ám utóbbiak kénytelenek ugyanazért a munkáért többet fizetni. Vagyis a magánszektor nyakába újabb terheket varrtak, hordozzák, ha még bírják…

Hírdetés

Nem kérdés, hogy az elszabadult infláció sokakat nehéz helyzetbe sodort, így a minimálbérért dolgozókat is. De hogy az állam a szociális gondok jelentős részét ismét a versenyszféra nyakába varrja, nos, ez meglehetősen sajátos megközelítés.

Azt a lovat kell ütni, amelyik húz – tartja a régi mondás. De vajon meddig bírja még a versenyszféra az „ostorozott ló” szerepét? Hiszen, hogy csupán két adatot említsünk, tíz év alatt a bruttó minimálbér abszolút értékben közel négy és félszeresére emelkedett, miközben az országos átlagbér „csupán” mintegy kétszeresére. Meddig lehet rombolni a gazdaság egyik, ha nem a legfontosabb ágazata, a magánszféra versenyképességét?


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »