Aggódva figyelik a német vállalatok a hazai béremelkedést

A Magyarországon működő német érdekeltségű vállalatok vezetői kitűnőnek értékelik a gazdasági helyzetüket – derült ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) felméréséből. Üzleti optimizmusuk tovább javult a legutóbbi, áprilisi felmérés óta. A kamara mintegy száz vállalkozást kérdezett meg: 68 százalékuk jónak ítélte meg saját üzleti helyzetét, 29 százalékuk kielégítőnek, 3 százalékuk rossznak. Ezek a 2005 óta mért legjobb értékek. Tavasz óta is érezhetően javultak az eredmények: akkor a válaszadók 55 százaléka jónak, 7 százaléka rossznak minősítette a helyzetét.

A vállalkozások a jövőt illetően is optimistábbak: a tavaszi felmérés 46 százaléka után most 52 százalékuk számít saját helyzetének további javulására, míg 4 százalék vár romlást. Ennél sem mértek még jobb arányt. A magyarországi konjunktúra javulását illetően ugyanakkor már nem ilyen derűlátók a cégek: a tavaszi felméréshez hasonlóan 35 százalékuk vár javulást, míg az áprilisi 10 százalék után már csak mindössze 3 százalék vár romlást. A DUIHK 2017-re és 2018-ra egyaránt körülbelül 3,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol.

Forrás: Ujvári Sándor

Hírdetés

A fő hajtóerőt Németországhoz hasonlóan itt is a bővülő beruházások, az erőteljes export és a lendületes lakossági kereslet jelenti. A megkérdezettek 65 százaléka növelné a beruházásait a következő 12 hónapban, míg tavasszal csak a 40 százalékuk nyilatkozott így.

A vállalkozások 61 százaléka létszámbővítést is tervez – tavasszal még csak 45 százalék válaszolta ezt – a következő 12 hónapban, és csupán a válaszadók 2 százaléka közölte azt, hogy csökkenteni fogja alkalmazottai számát – ez utóbbi tavasszal még 11 százalék volt.

A kamara rákérdezett a cégek fejlődését érintő üzleti kockázatokra is: a legtöbben, 75 százalék a szakemberhiányt jelölte meg a következő 12 hónap egyik legnagyobb kockázatának. A DUIHK szerint ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy szükség van a szakképzés további fejlesztésére.

A vállalatvezetők majdnem fele a bérköltség alakulásától, közel harmada pedig a kereslet alakulásától is tart. Mint a kamara is kiemeli, a bérek alakulásával kapcsolatos aggodalom érthető, hiszen az aktuális adatok szerint január és augusztus között a bruttó keresetek bő 11 százalékkal nőttek a versenyszférában az előző évhez képest. A DUIHK szerint az ilyen ütemű tartós növekedés számos vállalatnak súlyos gond lehet – még a társadalombiztosítási járulékoknál már megvalósult és még tervezett könnyítés tükrében is. Minden negyedik cégvezető megjelölte a jogbiztonságot, valamint a gazdaságpolitikai keretet is, mint lehetséges kockázatot.


Forrás:vg.hu
Tovább a cikkre »