A turul

A turul

A turul, a magyar ősvallás szereplője, a néplélek legendás madara, az Árpád-ház totemállata és eredetmondájának kulcsfigurája az égből vagy túlvilágból leszálló sólyom, mely a monda szerint megjelenik Emese fejedelem asszony álmában. Látni véli, hogy a születendő gyermek első lesz a dicső uralkodók sorában.

Anonymus így ír erről:

Nyolcszáztizenkilencedik esztendőben Ügyek… nagyon sok idő múltán Magóg király nemzetségéből vezére volt Szkítiának, aki feleségül vette Dentu-mogyerben Önedbelia vezérének Emese nevű lányát. Ettől fia született, aki az Álmos nevet kapta. Azonban isteni csodás eset miatt nevezték el Álmosnak, mert teherben levő anyjának álmában isteni látomás jelent meg sólyom-forma madár képében, és mintegy reá szállva teherbe ejtette őt. Egyszersmind úgy tetszett neki, hogy méhéből forrás fakad, és ágyékából dicső királyok származnak, ámde nem a saját földjükön sokasodnak el.

Minden jelkép közül talán a turulmadár alakja tartotta meg magát a legerősebben a magyar lélekben az elmúlt évszázadok alatt. A madár, mely megtestesíti a szabadságot és az újjászületést, jelképezi a nemzet örök kötődését és vonzódását a magasan szárnyaló, érinthetetlen, bölcs és szabad ragadozó madárhoz mint a felső világ örök szimbólumához.

Hírdetés

A mondai turul a természetben valószínűleg a kerecsensólyommal azonosítható. Címerállatként a hunok és a magyarok is használták, majd a kereszténység szorította ki hivatalából. Azonban mélyen, tudat alatt nem szűnt meg soha szívként dobogni minden igaz magyar mellkasában. A hosszú évszázadok alatt időről időre felemelkedett és felettünk kőrözött a magas égben, mindig akkor, amikor szükség volt rá a nemzeti öntudat, az országra leselkedő veszélyek, vagy a függetlenségért vívott harcokban. A kárpátaljai történeti és helyi mondák gyűjteményében például a következő áll:

A bökényi határ és Tiszabecs alatt vívta Rákóczi egyik nagy csatáját Pálffyval. Véres csata lehetett, mert azon a napon sokan meghaltak. Senkinek nem volt őrangyala, csak Rákóczi Ferencnek, akinek a feje fölött ott keringett őrködve a turulmadár. Egyszer a labancok kiverték a kezéből a kardját. Nagyon veszélyes helyzetbe került. Ekkor az égből váratlanul lecsapott Rákóczi turulmadara. Karmaival kivájta az ellenfél szemét. A turulmadár szájában volt egy kard. Rákóczi kikapta a csőréből a kardot, és ezzel tudta csak visszaszorítani a támadóit. A turulmadárnak emléket is állítottak a Tisza jobb partján.

A Millenniumkor több kitárt szárnyú, hazáját oltalmazó turulszobor is létesült, a trianoni országcsonkítás után pedig a madarat ábrázoló emlékművek szinte beborították az egész, végtagjaitól megfosztott, szenvedő országot. Szimbolikai jelentősége általában akkor erősödik fel, amikor érezzük, hogy a felső világ bölcsességére és segítségére lenne szükségünk. Amikor válaszút elé érkezünk, amikor oltalmára szomjazunk.

Sajnos mindig vannak, akik nem képesek megérteni a magyar néplélek mélységeit, idegen zárványként éldegélnek közöttünk, kihasználva minden lehetőséget, amikor sáros lábbal bele lehet gyalogolni legszentebb érzéseinkbe. Ne hagyjuk!

Budaházy Edda


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »