A térdbajok korai jelei

A térdbajok korai jelei

A kopásos ízületi gyulladás (porckopás, osteoarthritis) betegség akkor alakul ki, amikor – a testsúly, terhelés vagy genetikai adottságok miatt – az ízületek porcai elkopnak, és a csontok elkezdenek egymáshoz dörzsölődni.

A betegségben a leginkább érintett terület a térd, ami a test súlyának jelentős részét viseli. A Harvard Medical School kutatói szerint a saját testtömegünk legalább másfélszer több hordott súlyt jelent a térd számára. Ez azt jelenti, hogy egy 75 kilós ember térdére több mint 110 kilónyi terhelés jut lépésenként – írja a Házipatika.com.

Ahogyan öregszünk, a csontok végét borító, a sima mozgásért felelős porcok egyre jobban elkopnak. Ez azért probléma, mert ez a szövet képes felfogni a lépések keltette rezgéseket, ha elnyűvődnek, idővel krónikus ízületi gyulladás alakul ki. Akiknél megjelenik a betegség, nehezen lesznek képesek lépcsőn járni, edzeni, sőt súlyosabb esetben a járás is nagyon megterhelő lesz számukra.

Hírdetés

Így ha duzzanatot, fájdalmat és merevséget észlel a térdében, mindenképpen forduljon orvoshoz! Az ízületi gyulladás korai jelei továbbá a térd kiegyenesítésekor bekövetkező fájdalom, a folyadék felgyülemlése által kiváltott duzzanat, a bőr felmelegedése, és a folyamatos ropogó, recsegő hang. Minél aktívabb a beteg, annál erősebbek a tünetek. Otthoni körülmények között hideg, illetve meleg vizes borogatással lehet enyhíteni a tüneteket, a járást pedig sétabottal segíthetjük. A fájdalomcsillapítók ideiglenesen szintén segíthetnek, akárcsak a gyulladáscsökkentő hatású krémek.

Ha azonban már a mindennapi életünket sem tudjuk normálisan élni a fájdalom és más tünetek miatt, tényleg nincs más hátra, mint az orvos. Fontos azonban emlékezni, hogy mikor kezdődtek a fájdalmak, pontosan hol érezzük, merev-e a lábunk, ropog e bizonyos mozdulatoknál és mikor érezzük kevésbé a tüneteket. A szakember egy gyors röntgenfelvétel segítségével vagy MRI vizsgálattal képes megállapítani az osteoarthritis jelenlétét, amit szteroid injekciókkal, fizikoterápiával lehetnek kezelni.

Fontos azonban, hogy mi magunk is megtegyünk mindent a betegség tüneteinek enyhítésért. A súlyfeleslegtől lehetőleg minél előbb meg kell szabadulni, és olyan sportot kell űzni, ami nem terheli a térdeket, ilyen például az úszás vagy a biciklizés.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »