A tanulók egyre többet hiányoznak az iskolából

A tanulók egyre többet hiányoznak az iskolából

Az elmúlt években jelentősen megnőtt a hiányzások száma az alapiskolás diákok körében. Az igazolatlan hiányzást elsősorban az iskolakerülés és a törvényes képviselők tanóráról való távolmaradási igazolási lehetősége okozta. Ez az Állami Tanfelügyelet (ŠŠI) 2017/2018 és 2022/2023 közötti tanévre vonatkozó elemzéséből következik.

„Az egy tanulóra jutó igazolt mulasztások száma csaknem száz százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban” – mondta Alžbeta Štofková Dianovská főtanfelügyelő. Hozzátette, hogy a COVID-19 világjárvány előtti időszakban az ŠŠI a teljes tanévben átlagosan körülbelül két-három hét mulasztott tanórát regisztrált tanulónként. A járvány után csaknem négy hétre, 2022–2023-ban pedig majdnem öt hétre nőtt a hiányzás.

Az ŠŠI adatainak elemzéséből az is kiderült, hogy a marginalizált roma közösségek tanulói csaknem hét hetet hiányoztak igazoltan. Štofková Dianovská kijelentette, hogy az iskolának támogató intézkedéseket kellene biztosítaniuk ezeknek a diákoknak. „Ezeket azonban csak azoknak a diákoknak tudja érdemben biztosítani, akik rendszeresen látogatják az iskolát” – mondta.

Az alapiskolákhoz hasonló helyzetet észlelt az ŠŠI a kétéves szakképzős középiskolások körében is, akiknél nagyobb volt a hiányzó órák száma, mint a marginalizált roma közösségek tanulóinál.

Az iskolakerülés egyik fő oka a diákok közötti rossz viszony

Hírdetés

A főfelügyelő szerint a tanulók a motiváció hiánya, a motiválatlan családi környezet, a tanárok és a tanulók közötti megromlott kapcsolatok, valamint az osztálytársak közötti rossz viszony miatt kerülik az iskolát. „A hosszú távú és megoldatlan iskolakerülés más problémákat is hoz, amelyek csökkentik az életben való elhelyezkedés esélyét” – emlékeztetett a felügyelő.

Amennyiben a gyermek több mint 15 tanítási napot igazolatlanul mulaszt, az iskola köteles értesíteni az illetékes államigazgatási szervet. Annak ellenére, hogy a 2022/2023-as tanévben 1360 felhívást küldtek ki, ebből csak 119-et oldottak meg visszamenőleg.

Az ŠŠI azt ajánlja, hogy az iskolák pozitív légkört alakítsanak ki, hogy a tanulók biztonságban és motiváltan érezzék magukat. Továbbá funkcionális iskolai támogató csoportok létrehozását, illetve a romani nyelvet folyékonyan beszélő pedagógiai asszisztensek biztosítását javasolják.

Teraz.sk

Nyitókép: Getty Images


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »