A statisztika tényleg nem hazudik? Nyoma sincs annak, hogy a COVID megdobta volna az ország halálozási statisztikáit

A statisztika tényleg nem hazudik? Nyoma sincs annak, hogy a COVID megdobta volna az ország halálozási statisztikáit

Egy régóta várt dokumentum bukkant ma fel a világhálón. A koronavírus első hullámakor járványügyi szakemberek, közgazdászok és politikusok is figyelmeztettek, az ország leállítása és a túlzó(?) intézkedések megdobhatják a halálozási statisztikákat, mivel a szigort más, egyéb betegségben szenvedő páciensek ellátása szenvedi meg. Egy, a kormányhivatal alá tartozó intézet (Inštitút pre stratégie a analýzy, továbbiakban ISA) ma publikált elemzése szerint ugyanakkor nem ez történt. Sőt, tulajdonképpen maga a koronavírus sem befolyásolta jelentősen az ország halálozási statisztikáit. Átrágtuk magunkat a dokumentumon, hogy Önnek ne kelljen!

Szlovákiában jelen állás szerint 45 személy hunyt el az új típusú koronavírus okozta járványban. Ez a szám lakosságszámra levetítve és egyébként is messze elmarad mind az európai, mind a globális adatoktól, nem csoda, hogy az első hullám idején az Európai Unió részéről finom kritika is érte Szlovákiát a statisztikákkal kapcsolatban. Talán olvasóink is emlékeznek rá, mikor a frissen hivatalba lépett Igor Matovič egyik első EU-csúcsán megjegyezte, azért ilyen jók a mutatóink, mert csalunk. Bár ezt akkoriban nem verték nagy dobra, az Európai Bizottság állítólag fontolgatta, megvizsgálják a szlovák statisztikai eljárást. 

A most napvilágot látott adatsorból úgy tűnik, nem volt itt semmi turpisság. Nyoma sincs annak, pusztán módszertani okai lennének, hogy Szlovákia tulajdonképpen élen jár a vírussal szembeni védekezésben.

Persze joggal merülhet fel az olvasóban, az adatsorokat a kormányhivatal alá tartozó intézmény állította össze, azért ne legyünk ennyire rosszmájúak, jobb híján fogadjuk el, ezek a valós adatok.

A tokkal-vonóval, hivatkozásokkal és ábrákkal együtt tízoldalas tanulmány jelentékeny részét, ahogy az ilyenkor egyébként elvárt és megszokott, a statisztikai elemzés módszertanának bemutatása teszi ki. Mind az olvasó, mind a szerző szellemi épségének megőrzése érdekében a matematikai képletekkel és függvényekkel túlzsúfolt elméleti rész ismertetésétől most eltekintenénk. Az egyetlen említésre méltó és kissé talán meghökkentő tény, hogy a szlovák statisztikák tulajdonképpen (csak) kettő paraméterre figyelnek: a mindenkori fertőzésszámra, illetve az elhalálozásokra. A szakemberek szerint ez önmagában kevés ahhoz, hogy a járvány valódi egészségügyi hatásait követni lehessen.

Ráadásul nemzetközi perspektívába sem helyezhető adatokról van szó, lévén az előbbi nagyban függ attól, ki mennyit bír tesztelni, az utóbbi pedig attól, kit tekintenek az adott országban koronavírusban elhunyt személynek.

Ezen gordiusi csomó átvágásának egyik módja lehet, állítják a szerzők, ha megnézik az adott időszak halálozási statisztikái mennyiben térnek el az átlagtól. Ha ordító különbséget kapunk, abból kiderülhet, rossz módszertant alkalmaz a közegészségügy, és olyanok is meghalnak a COVID-dal összefüggésben, akiket a hivatalos statisztika nem vesz figyelembe. Kiderült azonban, hogy erről szó sincs!

Hírdetés

A vizsgálat lényege tulajdonképpen annyi, 2016-tól kezdődően egyenként, illetve egy ’16-’19-es átlaggal összehasonlítottak az idei év első öt hónapjának halálozási statisztikáit, heti lebontásban. 

Kiderült, nem, hogy nem ugrott meg a halálozás 2020-ban, az elmúlt négy év átlaga alatt van.

A kutatók gondoltak arra is, mi van, ha pusztán „könyvelési” hibák miatt ilyen alacsonyak a számok, mi van, ha a kaotikus közegészségügyi helyzet miatt nem megfelelően regisztrálták az elhunytakat. Öt, 7,5, illetve 10%-os hibahatár mellett sem találtak kiugró különbséget, mintha nem is lenne járvány. 

2020 első öt hónapjában, ahogy máskor is, a szív- és érrendszeri betegségek okozták a legtöbb halálesetet (48,8%), utánuk, s ebben Szlovákia sajnos a sereghajtók közt van, a daganatos megbetegedések (25,5%), majd harmadikként a légzőszervi megbetegedések (7,3%) következtek. 

Csak egyetlen, sokatmondó adat:

légzőszervei betegségben elhunytak száma 2016-2019 januárja és májusa között 1919, ugyanezen érték ez év januárja és májusa között 1665.

Ez persze nem azt jelenti, hogy a koronavírus nem veszélyes (nézzék csak meg a fenti grafikonokat, különösen a 65 évnél idősebbek adatait). Sokkal inkább arról van szó, Szlovákia az utóbbi hónapokban példásan megoldotta a járványügyi védekezést. Legyen bármilyen faramuci állítás, az, hogy a vírust sokan nem veszik komolyan, pont annak köszönhető, hogy az ország vezetői és a járványügyi szakemberek komolyan vették. Az, hogy jelenleg „mindössze” 45 halottja van a járványnak szintúgy. Vegyük észre, ezekre a szigorú intézkedésekre nem azért van szükség, mert az országot két vállra fektette a korona! Attól még messze vagyunk! Azért van szükség, hogy ez így is maradjon!


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »