Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény rendelkezései alapján Magyarországon tilos bármely személyt politikai véleménye miatt hátrányos megkülönböztetésben részesíteni: ez az alapelv az oktatási intézményekre, így az egyetemekre is kötelező érvényű – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala szombaton az M1 aktuális csatorna megkeresésére.
A hivatal közleménye szerint a törvény 8. paragrafusának j pontja alapján közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősül az olyan rendelkezés, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport valós vagy vélt politikai vagy más véleménye miatt részesül kedvezőtlenebb bánásmódban, mint amelyben más, összehasonlítható helyzetben levő személy vagy csoport részesül, részesült vagy részesülne.
Az egyetemek, mint a társadalmi tudás központjai, különösen fontos szerepet játszanak abban, hogy előmozdítsák a sokszínűséget, a szabad gondolkodást. Bármely hallgatóval szembeni diszkrimináció, amely politikai nézetein alapul, nemcsak törvényellenes, hanem ellentétes az oktatás szellemiségével is – tették hozzá.
Az ilyen esetek nemcsak a hallgatók jogait sértik, hanem káros hatással vannak az egyetemek nyitott és befogadó légkörére is. Az egyetemek felelőssége, hogy biztosítsák a diszkriminációmentes környezetet és az egyenlő hozzáférést a tanuláshoz és kutatáshoz, függetlenül a hallgatók politikai, vagy más nézeteitől – fűzték hozzá.
Diszkrimináció esetén az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatósága biztosít jogvédelmet az állampolgárok számára. Az érintettek jogainak védelme érdekében a hivatal fellép minden olyan esetben, amely sérti az egyenlő bánásmód követelményét.
Az egyenlő bánásmód alapvető érték, amelynek megerősítése mindannyiunk közös érdeke – írták.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »