A nyakfájdalom okai

A nyakfájdalom okai

A legtöbb felnőtt előbb-utóbb megtapasztalja a nyakfájdalmat és a karokba, hátba sugárzó fájó, zsibbadó érzést. Potenciális okai meglehetősen szerteágazóak, ahogy a kezelési lehetőségek is.

A nyaki gerincszakaszon hét csigolya gondoskodik a fej akadálytalan mozgásáról és a súly viseléséről. A gerinccsigolyák között porckorongok helyezkednek el, valamint ezen a területen sűrű ideghálózat fut a vállak és karok felé a csigolyák védelmében. Ebből fakad, hogy ha a nyaki gerinccsigolyák tájéka fájdalmas, akkor a vállba, a hátba és a karokba is kisugározhat – írja a Házipatika.com.

A fájdalom jellemzően a nyak középső szakaszán vagy az egyik oldalon jelentkezik. Az úgynevezett tenziós fejfájás során is kialakulhat fájdalom a fej és a nyak találkozásánál, a szemek mögött vagy a fülben. Ha idegbecsípődés áll a háttérben, akkor jelentkezhet zsibbadás vagy fülcsengés, és csökkenhet a karok és ujjak érzékelése. Gyakori tünet még a nyaki merevség, amely általában hosszú fekvés vagy egy testhelyzetben ülés után rosszabbodik.

Hírdetés

A nyaki gerincrész kopásos megbetegedése, a spondylosis esetén meszes lerakódások alakulnak ki a csigolyák szélein. Ilyenkor a fájdalmat mozgás váltja ki, és gyakran hallható ropogó hang is a nyak mozgatásánál. A ropogás, nyikorgás ugyanakkor általános panasz, nem feltétlenül jelez betegséget – ez csak kivizsgáláson derülhet ki. A spondylosisnak jellegzetes tünete lehet még a fejfájás és a tartós szédülés, ugyanis a meszes lerakódások a nagyobb nyaki ereket is irritálhatják.

Ha a fájdalom nem múlik el magától pár nap alatt, esetleg fokozódik vagy kisugárzik a karba, feltétlenül fel kell keresni az orvost. A nyakproblémák diagnosztizálásához nem szükséges speciális berendezés vagy teszt. Fizikai vizsgálatok, esetleg röntgenfelvételek készítése után általában pontosan behatárolható, hogy mi okozza a panaszokat, vagy hogy esetleg egyoldalú izomfeszülés, porckorong-bántalom vagy akár kisízületi arthritis áll-e a háttérben. Speciális esetekben szóba jöhet az MRI is mint képalkotó eljárás.

„A kezelés épülhet lokális fájdalomcsillapításra, gyógytornára és olyan természetes hatású eljárásokra, mint az orvosi kollagéninjekció-kúra vagy a lökéshullám terápia. Az előbbi javítja a szövetek működését és felépülését, azonnali fájdalomcsillapító hatást képes kiváltani. Ugyanakkor a meglazult szalagrendszer erősítésével stabilizálhatja a laza, hipermobil ízületeket, valamint csökkenti a mozgásszervi tünetek okozta fájdalmat és mozgáskorlátozottságot, ezáltal jelentősen javítja az életminőséget. A lökéshullám kezelés lényege pedig az, hogy a keletkezett hanghullámok felpezsdítik a keringést, így a gyulladásért felelős anyagokat gyorsabban elszállítja, a környező izmok pedig elernyednek, így a fájdalom mérséklődik” – mondta el dr. Páll Zoltán traumatológus-sportorvos, a Fájdalomközpont sebésze.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »