A NATO nem tervez közepes hatótávolságú nukleáris rakétákat telepíteni Európába – közölte kedden Jens Stoltenberg, az észak-atlanti szövetség főtitkára Brüsszelben, sajtótájékoztatón.
Kijelentésével Stoltenberg visszautasította a Kreml ezzel kapcsolatos állításait, illetve Moszkva felvetését a föld-föld csapásmérő rendszerek telepítésének moratóriumára.
A NATO főtitkára hangsúlyozta, hogy Oroszország volt az, amely közepes hatótávolságú, nukleáris robbanófejek hordozására képes rakéták fejlesztésével és Európában telepítésével az utóbbi években megsértette a Washington és Moszkva között 1987-ben létrejött, a közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolásáról szóló (INF) – az Egyesült Államok 2019 augusztusában történt kilépése nyomán megszűnt – szerződést.
Oroszország moratóriumra vonatkozó javaslata nem hitelt érdemlő, mert eddig volt egy tilalom, és ezt a tilalmat korábban már megsértette
– mondta Stoltenberg.
„Hacsak Oroszország ellenőrizhető módon meg nem semmisíti az INF-szerződést sértő 9M729 (a NATO-kód szerint SSC-8) típusú manőverező robotrepülőgépeit, akkor nem lehet komolyan venni, hogy most tilalmat javasol olyasmire, amit már gyakorlatilag elkezdett telepíteni” – húzta alá a NATO főtitkára.
Az Egyesült Államok 2014 óta állítja, hogy Oroszország megsértette az INF-szerződést. Washington szerint az oroszok a szárazföldi Iszkander-M rakétarendszer és a tengeri indítású Kalibr manőverező robotrepülőgép továbbfejlesztett elemeit tartalmazó 9M729 típusú manőverező robotrepülőgép tesztelésével szegték meg a szerződést, mert a fegyver hatótávolsága meghaladja az 500 kilométert.
Moszkva ezt tagadja, és azzal vádolja Washingtont, hogy a Lengyelországba és Romániába, valamint a Távol-Keletre telepített vagy telepítendő Aegis Ashore ballisztikusrakéta-elhárító rendszerének kilövőállásai Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépek indítására is alkalmasak, ami ellentétes a megállapodással. Az orosz fél azt is mondja, hogy az amerikai csapásmérő drónokra és a ballisztikusrakéta-elhárítási gyakorlatok célpontjául kifejlesztett rakétákra szintén vonatkoznak a szerződésben foglalt korlátozások.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »