Március utolsó napján a Nagykaposon megrendezett Tompa Mihály vers- és prózamondó verseny jubileumi, harmincadik évfolyamának Kassa megyei elődöntőjén remekeltek a bodrogközi és Ung-vidéki diákok: a közeljövőben összesen tizennégyen képviselhetik régióikat, iskoláikat a rimaszombati országos versenyen. A Bodrogközből tíz, az Ung-vidékről négy diák kapta az arany minősítés valamelyik fokozatát.
A Kassa megyei fordulót megnyitó Buczkó István, Magyarország kassai főkonzulátusának elsőbeosztott konzulja gróf Széchenyi István gondolatával kezdte, miszerint a nyelvében él a nemzet.
Hangsúlyozta, hogy az anyanyelv az a kapocs, ami égtájaktól, országoktól, távolságoktól függetlenül összeköt bennünket, magyarokat.
Majd Kodály Zoltán szavaival élve
A kultúrát nem lehet örökölni, az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának
hangot adott véleményének, miszerint a magyar kultúrát csak magyarul lehet megérteni, művelni és továbbadni. S mint mondta, a nyelv maga magyarságmegtartó és személyiségfejlesztő szereppel bír, ezért ápolni kell nyelvünket és továbbadni, mert ez a megmaradásunk záloga. Megköszönve a felkészítő tanárok áldozatos munkáját, a diákokhoz szólt. Bátorságukat, elszántságukat megköszönve – Pierre de Coubertin (a nemzetközi olimpiai bizottság egyik alapító tagja, majd elnöke), az első újkori olimpián, 1896-ban mondott gondolatát intézte
nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos.
A verseny két helyszínen, azonos időben zajlott. Az első két korosztályba tartozó diákok verseit és prózáit a városháza dísztermében hallhatták a jelenlévő kortársak, tanárok, szülők és vendégek. A 44 tanuló közül a három tagú zsűri – Petneházy Attila, színművész, magyar országgyűlési képviselő elnökségével, Pankovics Andrea és Czapáry-Martincsevics András tagokkal – 12-őt juttatott tovább arany sávos minősítésben az országos döntőbe. A versek között Mentovics Éva, Lackfi János, Juhász Magda, Osvát Erzsébet, Romhányi József, Szabó Lőrinc, Varró Dániel rímei hangzottak el, de akadt, aki Petőfi Sándort választotta. A próza kategóriában Fésüs Éva, Benedek Elek, Kányádi Sándor, Nógrádi Gábor, Lackfi János, Gárdonyi Géza, N.Tóth Anikó, Karinthy Frigyes, Háy János írásait hallhattuk.
A hetedikesektől kezdődően a felnőttekig, a harmadiktól a hatodik kategóriában szereplő 34 egyéni és két csoport 6 tagját a kultúrközpont nagytermében hallhattuk. A zsűri – a Nemzeti Színház színművésze, Herczegh Péter elnökségével, Germán Zille és Tomojka Tünde tagokkal – közülük arany sávos minősítésben 12 egyéni résztvevőt és két csoportot juttatott az országos döntőbe, köztük a diákokon túl a felnőtt kategóriában egyedüliként szereplő urat is.
Szintén vegyesen, klasszikus és kortárs költők verseit hallva elhangzott többek között Radnóti Miklós, Kányádi Sándor, Weöres Sándor, Reményik Sándor költeménye mellett Lázár Ervin, Karinthy Frigyes, Grecsó Krisztián, Lackfi János és mások prózája is.
Az eredményhirdetés előtt, Petneházy Attila színművész Isten áldjon benneteket! – el köszönte meg a sok versenyző által nyújtott csodálatos élményt. Ahogy mondta, van összehasonlítási alapja, mert évek óta jár zsűriként vers-és prózamondó versenyekre és
igazán magas színvonalú, nívós volt ez a megyei elődöntő, amelynek Nagykapos adott otthont.
Herczeg Péter, szintén megköszönve a résztvevők által nyújtott élményt, elmondta, hogy nagyon inspiráló volt számára ennyi verset és prózát hallani. Elárulta, hogy ez az előadói műfaj az, amitől, a nehézsége miatt nagyon sok tapasztalt színész is ódzkodik, mert nagyon más, mint egy színdarabban való szereplés.
Lássuk, kiket juttatott tovább a zsűri aranysávos minősítéssel az országos döntőbe:
I.kategória – vers
3.helyezett: Fazekas Emma
2.helyezett: Megyesi Lilla Anna
1.helyezett: Tóth Liána
I.kategória – próza
3.helyezett: Nedve Barbara
2.helyezett: Erdélyi Ákos
1.helyezett: Leczo Sára Zoé
II.kategória – vers
3.helyezett: Lőrincz Áron
2.helyezett: Furik Júlia
1.helyezett: Rosenfelder Lilianna
II.kategória – próza
3.helyezett: Horváth Laura
2.helyezett: Mohňánsky Péter
1.helyezett: Dóczi Balambér
III.kategória – vers
3.helyezett: Antal Dávid
2.helyezett: Rezeš Sylvia
1.helyezett: Horňák Maximilián Marek
III.kategória – próza
3.helyezett: Furik Anna
2.helyezett: Kaszonyi Kristóf
1.helyezett: Dóczi Boldizsár
IV.kategória – vers
2.helyezett: Képes Lóránt
1.helyezett: Tóth Eszter
IV.kategória – próza
megosztott 2.helyezett: Blanár Ábel és Tóth András
1.helyezett: Mártha Csongor
V.kategória – vers
1.helyezett Demko András
VI. kategória – énekelt versek
1. Salka csapat I. és Salka csapat II.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »