Ma, december 7-én délután kerül sor a Magyar Művészetért Díjrendszer 48., felvidéki Díjátadó Gálájára a gútai Adamis Anna Művelődési Házban. A díjat és díjrendszert 1987-ben alapították. Az elismerés célja megbecsülni a nemzeti kultúra nagyjait és felfedezettjeit, a példaértékű kulturális értékek erejét.
A megnyitón Csáky Pál, felvidéki magyar író, politikus és Gubcsi Lajos, a díjrendszer alapító elnöke, címzetes egyetemi docens, író, költő köszöntik a megjelenteket.
Idén már ez a második gála, legutóbb a 47-et Budapesten tartották júniusban, ahol mások mellett Kovalcsik Cirill atya is részesült az Ex Libris-díjban.
Az elismerést olyan Kárpát-medencei magyarok is megkaphatják, akik szülőföldjükön sokat tesznek a magyar művészetért, kultúráért, a magyarság megmaradásáért.
A díjrendszer felvidéki díjazottjai között van Albert Sándor, a Selye János Egyetem alapító rektora, aki Széchényi Ferenc-emlékdíjban részesül.
László Béla professzor, a nyitrai egyetem egykori dékánja, Országunkért-emlékdíjat vehet át, ahogy a gútai Csörgő-pusztán élő Vermes István Koppány, lovasíjász világbajnok is.
A díjrendszer Színész Díjában részesül Gál Tamás színész, a Jókai Színház igazgatója.
Ex Libris Díjat vehet át Felvidékről Halász Béla gútai polgármester, a Jópásztor Alapítvány elnöke, Farkas Zsolt lelkiatya, Lépes Lóránt, a felvidéki Mária Rádió vezetője, Peczár Károly, az Esterházy János Polgári Társulás elnöke és Szabó Ilona operaénekes.
Posztumusz díjazzák Paulisz Boldizsárt, aki részese volt Esterházy János végakarata teljesítésének; hatvan évvel halála után hazahozták szülőföldjére a mártír gróf hamvait és Paulisz Boldizsár alsóbodoki birtokán megépült a Szent Kereszt felmagasztalása kápolna, valamint az Esterházy János Zarándokközpont. A zoboralji nemzeti zarándokhely létesítése is nevéhez fűződik.
Mács József posztumusz és Mács Ildikó közös, megosztott Ex Libris-díjban részesül Gútán.
A 2017-ben elhunyt Mács József felvidéki magyar író, publicista, szerkesztő, műfordító a II. világháború utáni szlovákiai magyar irodalom első nemzedékének prózaíró kiválósága. A szülőföldjéről száműzött, kitelepített magyarság fájdalmának megrázó írói hangja. Lánya Mács Ildikó, a miskolci Felvidék Ház szakmai igazgatója, aki édesapja nyomdokaiba lépve a felvidéki magyarság értékeinek felmutatását, a szülőföldön való megmaradásuk, s anyanyelvünk megőrzésének támogatását szolgálja.
A Magyar Művészetért Díjat Pelsőczy László színművész veheti át a felvidéki gálán.
A Művészeti Életpálya-díjas színművész nevét a legendás István, a király című – a Királydombon 1983-ban bemutatott rockopera, majd az abból készült film címszerepe tette ismertté. Jelenleg az ÚJ Nemzeti Kamara Színház színész-igazgatója.
A rendezvény nyitányán maga a díjazott is előad, majd Boldizsár Miklós, az Ezredforduló című drámájából István fohászát hallhatja tőle a közönség.
A Magyar Művészetért Díjrendszer felvidéki gáláján a helyi művészek mellett fellép Pregitzer Fruzsina színésznő és a szintén Ex Libris Díjban részesülő Bata Hajnalka népdalénekes, akik „Legyen világosság!” címmel Mécs László verseiből adnak elő részleteket, különös tekintettel az Adventre.
SZE/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »