Nem kellene azt kockáztatni, hogy a helyzet miatt egy beteg életét veszti – jelentette ki a Kórházak Szlovákiai Szövetségének (ANS) elnöke, Marián Petko az orvosszakszervezet által kezdeményezett tömeges felmondások kapcsán. Egyúttal felszólította az orvosokat, hogy fontolják meg a következő lépéseiket.
Az ANS elnöke keddi sajtótájékoztatóján nagyra értékelte Kamil Šaško (HLAS) egészségügyi miniszter javaslatait. Megerősítette, hogy az orvosszakszervezetek követeléseinek 90 százalékát a minisztérium jóváhagyta, és pozitívumként említette azt is, hogy javítani fogják az egészségügyi személyzet utánpótlásnevelésének feltételeit és az egészségügy finanszírozásának átláthatóságát.
Az ANS ugyanakkor elutasította a kórházigazgatók büntetőjogi felelősségre vonásának lehetőségét. (A kormány nemrég elfogadott egy törvénymódosítást, ami egészségügyi vészhelyzet kihirdetése esetén kötelezi az egészségügyi dolgozókat a munkavégzésre. Amennyiben ezt megtagadják, akár börtönbüntetéssel is sújthatók – a szerk.).
Végül Petko felszólította az orvosszakszervezetet, hogy
hasson oda a felmondásukat tiltakozásképp benyújtó orvosokra, és győzze meg őket „a lakosság traumatizálása helyett vonják vissza felmondásaikat”.
„Szerencsétlenül is végződhet a dolog. Tegyünk úgy, mintha a beteg érdeke nem is létezne? Ha ne adj’ Isten tragédia történik, a hatóságok fognak foglalkozni az üggyel”
mondta Petko, hozzátéve, hogy az orvosszakszervezet nem tehet úgy, mintha az orvosok nem is az ő kezdeményezésére nyújtották volna be felmondásaikat.
„Az Orvosszakszervezetek Szövetsége viseli a jogi felelősséget azokért a lépésekért, amelyek most történnek”
mondta.
Több ezren mondtak fel, a gyermekkórházak is nehéz helyzetbe kerülhetnek
Több mint 3300 orvos mondott fel, közülük mintegy ezer csak a hétvégi és éjszakai túlórákon nem hajlandó dolgozni. Az orvosok hajlandó visszahívni felmondását – amennyiben a 2022-es, igencsak busás béremelést biztosító memorandumba foglalt pontok teljesülnek.
A lista azonban egy ponttal bővült, az orvosok most már az egészségügyi vészhelyzet kihirdetését is lehetővé tevő törvénymódosítás törlését is követelik.
Voltak azért bíztató jelek a hétfői miniszteri-szakszervezeti egyeztetések után. DAlibor Fedák, a szakszervezeti szövetség tagja kijelentette, ha kedden is ugyanolyan jól mennek majd a tárgyalások, mint hétfőn, akkor lehet kompromisszum. A keddi tárgyalások azonban elmaradtak, ám az elejtett nyilatkozatok szerint nem a tárgyalások megrekedéséről van szó.
A tömeges felmondás a legtöbb kórházat valamilyen szinten érinti. A Štandard összefoglalója alapján a következő a helyzet:
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »