A kassai kórház instrukciós videókat készített a COVID-on átesett páciensek otthoni rehabilitációjához

A kassai kórház instrukciós videókat készített a COVID-on átesett páciensek otthoni rehabilitációjához

Nyitókép: Korzár/Judita Čermáková

A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) instrukciós videókat készített a COVID-19 betegségen átesett pácienseknek, melyek segítségével otthoni közegben is végezhetnek rehabilitációs gyakorlatokat.

Monika Krišková, a kórház szóvivőjének elmondása szerint sok páciens a fertőzés után is a betegség következményeivel, azaz poszt COVID-19 szindrómával küzd.

A nehéz lefolyású COVID-19 megbetegedés után a páciens gyakran kimerült, és a hosszantartó fekvés után gyakran az olyan alapvető műveleteket sem tudja elvégezni, mint az ülés, felállás, evés, öltözködés vagy a toalettre való kimenés.

A torna segít

Miriam Dziaková, a Rehabilitáció, Fizioterápia és Balneológia Osztály főorvosa szerint a fizikai gyakorlatok javítják a páciensek kondícióját és teljesítőképességét, ami hozzájárul a mindennapi aktivitások elvégzésének sikerességéhez.

 „Nagyon egyszerű tornagyakorlatok, légzési gimnasztikát, illetve járássegítő gyakorlatokat kínálunk segédeszközökkel. Az elején, kezdetleges rehabilitációként ez is nagyon sokat segíthet“

– magyarázta a főorvos hozzátéve, hogy a segédeszközök nagy részét elektronikusan is ki lehet íratni, az egészségbiztosító pedig teljes egészégben megtéríti az árukat.

Az orvosnő tájékoztatása szerint a légzési gimnasztika a légúti megbetegedések és a tüdőgyulladás legyőzés, valamint az intubáció után is nagyon fontos.

Hírdetés

A betegség után

A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház ismertetése szerint egy ausztrál tanulmány arról számolt be, hogy a páciensek 56%-a a COVID-19 legyőzése után három hónappal is tüdőkárosodást produkált, míg a páciensek 76%-a a betegség után fél évvel is annak negatív következményeivel küzd.

Pavol Joppa, a Pneumológiai és Ftizeológiai Klinika elnöke szerint a rehabilitáció már a kórhzban fekvő páciens ágyánál megkezdődik.

„Ez egy nagyon hatékony eszköz, ami segít megakadályozni a tüdőn keletkező hátrányos elváltozásokat és teljes mértékben segíti a tüdő gyógyulását. Az enyhébb esetekben arra számítunk, hogy a páciens normális, a betegség előttihez hasonló egészségi állapotba kerül”

– mondta Joppa.

Hegek a tüdőn 

A tüdőorvosok a szanatóriumokban és a gyógyfürdőkben való további kezelést is szorgalmazzák.

 „A tüdőgyulladás után a pácienseknek hegek vannak a tüdejükön. Ún. fibrotikus elváltozásokról van szó, ugyanis a tüdőgyulladás következtében a tüdő összehúzódik, a tüdőszárnyak mértéke csökken, így összezsugorodhatnak. Ezért fontos mindent megmozgatni, megtornáztatni“

– magyarázta Ingrid Libáková tüdőorvos.

SME/Körkép.sk

A többi rehabilitációs videó megtekinthető ITT.


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »