A gasztroenterológusok riadót fújnak – a nagy bélpolipok eltávolítása akár hónapokat is csúszhat

A gasztroenterológusok riadót fújnak – a nagy bélpolipok eltávolítása akár hónapokat is csúszhat

A gasztroenterológusok riadót fújnak – a nagy bélpolipok eltávolítása akár hónapokat is csúszhat Mészáros Richárd2024. 10. 20., v – 19:36

Akár több hónapot is várhatnak a betegek a kolonoszkópiás kivizsgálásra. Az Általános Egészségbiztosító ugyanis október elsejétől a megszorító intézkedések részeként – előzetes konzultáció nélkül – módosította az egynapos sebészet támogatását: az orvos egy hónapban 40 százalékkal kevesebb sebészi beavatkozást hajthat végre. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha valakinél a béltükrözés során nagy méretű, például 4 cm-es polipot találnak, és az orvos abban a hónapban már kimerítette az ilyen beavatkozások minden lehetőségét, akár hónapokat is várhat a beteg az eltávolításra.

Egy ilyen sebészeti központban havonta több tucat betegnél fedeznek fel nagy polipot. Évente több mint 400, Szlovákiát tekintve több ezer betegről van szól. Eddig az volt az eljárás, hogy ha béltükrözés során az orvos polipot talált a bélrendszerben, azonnal eltávolította. Az október elsején életbe lépett korlátozás szerint bizonyos számú beavatkozás után már nem fizeti az egészségbiztosító. 

A rákszűrés fontossága 

A Szlovák Gasztroenterológiai Társaság nem ért egyet ezzel az eljárással, nem tartja tisztességesnek, főleg a betegek miatt. Előzetes megbeszélés nélkül a biztosító úgy döntött, hogy 40 százalékkal csökkenti az ilyen beavatkozások számát. A legnagyobb egészségbiztosító ezzel két nagy lépést tett hátra, hiszen döntésével meghosszabbítja a várakozási időt, és megnehezíti a vastag- és végbélrákszűrést is. 

„Néhány éve törekszünk arra, hogy elindítsuk az országos vastagbélrákszűrést. Az OECD országai közül hosszú ideje nálunk van a legtöbb vastagbélrákos beteg, és nálunk halnak legtöbben ebben a betegségben. A rákszűrés kulcsfontosságú a vastagbélrák esetében, hiszen így még korai stádiumban ki lehet mutatni a daganatos betegséget. Központjainkban havonta több tucat esettel találkozunk, amikor rákos sejteket tartalmazó nagy polipot veszünk észre. Eddig azonnal, még a vizsgálat során el tudtuk távolítani. Miután a biztosító korlátozta a beavatkozásokat, az ilyen betegeknek más időpontot kell adnunk, vagy meg kell fizetnie a beavatkozást. Tudni kell, hogy a beteg veszélyben van, hiszen a nagy polipból hónapokon belül daganatos betegség alakulhat ki. Szakmai szervezetként mi az ilyen eljárással nem érthetünk egyet” 

Hírdetés

– mondja dr. Tibor Hlavatý, a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság elnöke. Meg kell jegyezni, hogy az ilyen beavatkozás akár több száz euróba is kerülhet. 

Nem jó ötlet 

„A korlátozást nem tartom jó ötletnek, mivel az orvos előre nem tudja, milyen lesz a kolonoszkópiás vizsgálat lefolyása. Béltükrözés közben eddig könnyen el tudtuk távolítani a polipokat, viszont előre nem tudjuk megmondani, hány betegnél lesz szükség egynapos sebészeti beavatkozásra. A gasztroenterológia ebben a tekintetben egyedi szakterület, mert a béltükrözés közben azonnal kell dönteni. Nem jó megoldás, ha az orvos látja ugyan a polipot, de otthagyja, és a betegnek egy új időpontot ad, hiszen ez egy újabb béltükrözést jelent, ami a biztosító számára anyagi szempontból nem lenne előnyös – mondja dr. Zita Bačiková gasztroenterológus, majd hozzáteszi: – Ráadásul néhány endoszkópiás vizsgálatot teljes altatásban végzünk, ha ezt a beteg állapota megkívánja: ha lelki betegségben szenved vagy nagy fájdalmai vannak. Az ilyen beavatkozásokat is el kellene halasztani” – mondja a gasztroenterológus. 

Változás januárban várható 

A Szlovák Gasztroenterológiai Társaság felhívja a figyelmet arra is, hogy a rendelők üzemeltetése és felszerelése óriási összegekbe kerül. Minden rendelőben korszerű endoszkópiás készüléknek kell lennie, továbbá egészségügyi segédeszközökkel kell rendelkeznie. A limit bevezetésével jelentős pénzektől esnek el a gasztroenterológiai rendelők. Az orvosoknak így át kell értékelniük a rendelők kihasználtságát, ami azzal a veszéllyel fenyeget, hogy – főleg Szlovákia bizonyos régióiban – nem lehet majd gasztroenterológust találni. 

Mindezeket figyelembe véve a Szlovák Gasztroenterológiai Társaság felszólítja az Általános Egészségbiztosítót, hogy őrizze meg az eddigi gyakorlatot, törölje a beavatkozások limitálását, és továbbra is tegye lehetővé, hogy az orvosok végezzék a szűrővizsgálatokat. A limitálás tehát legalább január elsejéig lesz érvényben. Leghamarabb akkor várható, hogy az Általános Egészségbiztosító felülbírálja döntését. Kérdés, hogy addig hány bélpolippal élő beteget várakoztatnak meg, s ha végül sor kerülhet az egynapos sebészeti beavatkozásra, hánynál rákosodik el a vastagbélvagy gyomorpolip.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »