Nyitókép: wikipedia, illusztrációs felvétel
A kimaradások a Németország és Finnország közötti 1200 kilométer hosszú összeköttetést, valamint a Litvánia és Svédország közötti 218 kilométer hosszú kábelt érintik.
Németország és Finnország vizsgálja a két ország közötti tengeralatti adatkábel megszakadásának okait. Hétfőn egy hibrid háború veszélyére is felhívták a figyelmet az Oroszországgal fennálló kapcsolatok fokozott feszültségének idején.
Mindkét ország külügyminisztériuma mély aggodalmát fejezte ki a Balti-tengeren átvezető kommunikációs kapcsolat megszakadása miatt.
„A tény, hogy egy ilyen incidens azonnal felveti a szándékos károkozás gyanúját, korunk instabilitásáról árulkodik”
– áll a közös közleményben.
A finn kommunikációs cég, a Cinia bejelentette, hogy hétfő este teljesen megszakadt a C-Lion1 tenger alatti optikai kábel és az általa nyújtott szolgáltatások egyike sem működött.
„Jelenleg nem lehet felmérni a kábelszakadás okát, de ezeken a vizeken külső befolyás nélkül ilyen szakadás nem történik”
– mondta a cég szóvivője.
A kár a svédországi Öland sziget déli csücskénél történt – írta a Reuters. Az SVT svéd közszolgálati televízió arról számolt be, hogy a hatóságok vizsgálják a Svédországból Litvániába vezető kommunikációs kábel megrongálódását is.
” Rendkívül fontos tisztázni, miért vált működésképtelenné midkét kábelünk a Balti-tengerben”
– mondta Carl-Oskar Bohlin svéd polgári védelmi miniszter.
Feszültség a balti-tengeri térségben
A Finn Közlekedési és Hírközlési Hatóság közölte, hogy az internetkapcsolat nem szakadt meg, mert több adatkábel-útvonal van Finnország és külföld között.
A C-Lion1 1172 kilométer hosszú, és 2016 óta továbbít adatokat Helsinki és Rostock (Németország) között. A DPA ügynökség szerint ez az egyetlen tenger alatti adatkábel, amely Finnországot közvetlenül Közép-Európával köti össze.
Az ukrajnai orosz invázió 2022 februári kezdete óta a feszültség a balti-tengeri térségben is nőtt. 2022 szeptemberében egy sor tenger alatti robbanás rongálta meg az Északi Áramlat vezetékeket, amelyek orosz földgázt szállítanak a tengeren keresztül Európába. Írország pénteken figyelte a Jantar nevű orosz kémhajót az Ír-tengeren, amint az egy létfontosságú internetes kapcsolattal rendelkező területen járőrözött.
teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »