Az orbáni bevándorláspolitika egyik példaképe Ausztrália, ám az ottani miniszterelnököt, Tony Abbottot megbuktatták. Így az ország brit korona alóli kikerülése is napirendre kerülhet.
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be a brit származású Tony Abbott miniszterelnök ellen a jogász-újságíró Malcolm Turnbull, majd az egyébként egyáltalán nem liberális, inkább nemzeti-populista Liberális Párt hétfői rendkívüli tisztújító kongresszusán le is győzte ellenfelét 54-44 arányban.
Múlt héten nyújtotta be a bizalmatlansági indítványt a politikus, miután Julie Bishop külügyminiszter is jelezte a kormányfőnek, hogy elvesztette a kabinet és a párt alsóházi képviselőinek bizalmát. A párt egyre több vezető politikusa döntött úgy, hogy átáll, majd következett az alsóházi képviselők szavazása, ahol Abbott alulmaradt, majd rezzenéstelen arccal, szótlanul elhagyta a termet.
Mi lesz most?
Történt már hasonló puccs az ausztrál történelemben, nem is oly rég: az ausztrál Munkáspárt és az ország élére úgy került Julia Gillard, hogy megbuktatta az akkori miniszterelnököt, Kevin Ruddot. Ezt követően az akció fordítva is megtörtént, majd mindketten távoztak a pártvezetésből, így a 2013-as esztendőben három elnöke volt a pártnak, amely el is bukta a választásokat a már említett Liberális Párt ellen.
Turnbull a fentiek nyomán egyébként kormányt alakíthat, a Sydney Morning Herald szerint fel is forgatja az Abbott-kabinetet. Azt várják tőle, hogy több lesz a nő és a mérsékelt jobboldali a kormányban – Abbott alatt ugyanis egyikben sem bővelkedett az ausztrál kabinet.
Hosszú folyamat lesz a köztársasággá válás
Ám ami miatt még érdekesebb az Abbott-buktatás, az a köztársaság ügye. Amint arról a Magyar Nemzet augusztus 3-i számában is beszámoltunk, Tony Abbott „korábban az Ausztrálok az Alkotmányos Monarchiáért nevű szervezetet vezette”. A Mandinernek 2013-ban David Morris, az Ausztrál Republikánus Mozgalom egyik vezetője akkor azt mondta: „vannak potenciális vezetők a liberálisok között is, ráadásul amennyire én tudom, mindannyian köztársaságpártiak. Így komoly lökést adna a mozgalomnak, ha valamelyikük ülne az elnöki székbe, hiszen akkor kétpárti támogatást élvezhetnénk”. A most miniszterelnökké avanzsáló Turnbull olyannyira köztársaságpárti, hogy korábban vezette is a republikánus mozgalmat.
Morris, aki azóta Délkelet-Ázsiában dolgozik, az MNO-nak most azt mondta: 23 millió ausztrál örül most. „Még a munkáspárti szimpatizánsok is becsülik Turnbullt, aki a ránk szégyent hozó mini-Putyin, Tony Abbott utódja” – mondta, majd kérdésünkre, hogy ettől felgyorsulhat-e az ország köztársasággá válása, azt mondta: „Igen, de így is lassú folyamat lesz.”
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »