Hétfőre megroppant az ázsiai tőzsde, miután Donald Trump kijelentette, csak azok az országok számíthatnak kivételekre a szigorú, új vámok alól, amelyek hajlandók komoly pénzügyi hozzájárulásra. A bejelentés után a tőzsdék zuhanni kezdtek, a nemzetközi szereplők pedig lázas egyeztetésekbe kezdtek.
Donald Trump amerikai elnök a hétvégén ismét felborzolta a globális gazdasági kedélyeket: az elnöki gépen, az Air Force One fedélzetén úgy nyilatkozott, hogy a külföldi országok csak jelentős éves pénzügyi hozzájárulás fejében remélhetnek enyhítést a szigorú új vámintézkedések alól.
A vámokat Trump „gyógyszernek” nevezte, amit „néha be kell venni, ha meg akarunk gyógyulni” – függetlenül attól, hogy már eddig is ezermilliárd dollárokban mérhető veszteséget okoztak a világ tőzsdéin.
A múlt héten bejelentett egyoldalú vámintézkedések hatására hétfő reggelre Ázsiában megroppantak a tőzsdék, és az amerikai részvénypiac is jelentős mínuszban nyitott. A befektetők attól tartanak, hogy az új vámok árnövekedéshez, keresletcsökkenéshez és akár recesszióhoz is vezethetnek.
Vámháborús alkudozás kezdődött
Trump vámtervét több kormány is próbálja megkerülni vagy enyhíteni. Tajvan, Izrael és India már jelezte, hogy készek tárgyalni Washingtonnal. Tajvan nullaszázalékos vámot ajánlott fel, míg Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn személyesen kért halasztást Trumpnál egy 17 százalékos vám alól. India pedig – bár 26 százalékos tarifával sújtják – közölte, nem tervez megtorló intézkedést, inkább egyeztetne.
Olaszországban Giorgia Meloni miniszterelnök – aki Trump szövetségese – kijelentette, hogy megvédi azokat a vállalkozásokat, amelyeket az EU-ra kiszabott 20 százalékos amerikai vám sújt. Az olasz bortermelők és amerikai importőrök egy veronai borvásáron arról számoltak be: már most csökkent a forgalmuk, és tartanak a tartós veszteségektől.
Káosz a gazdaságban
Trump tanácsadói szerint több mint 50 ország kezdett tárgyalásokat az Egyesült Államokkal a vámok bevezetése óta. Az amerikai pénzügyminiszter, Scott Bessent szerint Trump maximális alkupozíciót teremtett. A miniszter ugyanakkor csak annyit mondott: a vámok napokig vagy hetekig maradhatnak érvényben.
A piac azonban ennél jóval borúlátóbb: a JPMorgan elemzői szerint az amerikai GDP idén 0,3 százalékkal csökkenhet, míg korábban még 1,3 százalékos növekedést vártak. A munkanélküliség 4,2 százalékról akár 5,3 százalékra is emelkedhet.
Még Trump egyik nyílt támogatója, a milliárdos befektető, Bill Ackman is figyelmeztetett: ha az elnök nem állítja le a vámháborút, gazdasági „nukleáris tél” jöhet.
Szakértők továbbra sem tudják egyértelműen eldönteni, hogy Trump intézkedései tartós gazdaságpolitikai irányváltást vagy csak alkupozíció-erősítést szolgálnak. A Fehér Ház közgazdászai igyekeznek megnyugtatni a piacokat, tagadva, hogy a vámháború célja az amerikai jegybank politikai nyomás alá helyezése lenne.
hirado.hu
Nyitókép: Chip Somodevilla/Getty Images
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »