„Komárom nélkül nincs Jókai-emlékév“ – az író szülővárosában is készülnek a Jókai 200-ra

„Komárom nélkül nincs Jókai-emlékév“ – az író szülővárosában is készülnek a Jókai 200-ra

„Komárom nélkül nincs Jókai-emlékév“ – az író szülővárosában is készülnek a Jókai 200-ra Vataščin Péter2025. 01. 15., sze – 15:22 Komárom |

Februártól kezdődően gyakorlatilag az egész évet lefedő, gazdag eseménysorozattal fog tisztelegni Komárom Jókai Mór születésének 200. évfordulója előtt. A tudományos konferenciáktól kezdve a szuvenírek gyártásán át egészen a kisebb emlékjelek felállításáig terjed a paletta.

„Meggyőződésünk, hogy az emlékévnek közösségi éleménnyé kell válnia, s az is lesz“ – fogalmazott az emlékév komáromi programjait beharangozó sajtótájékoztatón Keszegh Béla komáromi polgármester. Az önkormányzat több egyesülettel és intézménnyel, ill. Dél-Komárommal is összefogva igyekszik minél emlékezetesebbé tenni a Jókai-emlékévet. 

Komárom nélkül nincs Jókai-emlékév

– hangsúlyozta Keszegh, aki egyben arra is felhívta a figyelmet, hogy Jókai valójában „jófej” fickó volt, valamint korának celebje, akinek írásait gyakran úgy várták az olvasók, mint a mai nézők a Netflix-sorozatokat.

A polgármester előrebocsájtotta, előkészületben van egy tematikus közösségi oldal, amelyről például mindenki megtudhatja, melyek lesznek a soron következő események.

A kezdet: február 18-a

Keszegh Margit, a programok koordinálásában élen járó Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület vezetője elmondta, az író világszerte ismert szülötte Komáromnak. Szeinte ha róla van szó, akkor a város is eszébe jut az embereknek, s ezt az „ajándékot” mindig értékelni kell.

Mivel Jókai Mór 1825. február 18-án jött világra, ezért tulajdonképpen a szűk értelemben vett születésnapján indul útjára a komáromi Jókai 200. Az író szülőházának helyén indul majd megemlékezés, ahol megkoszorúzzák az emléktáblát, amelyet a református templomban tartott istentisztelet követ. 

A Zichy-palotában található, s az évfordulóra kibővített emlékkiállítás kibővítése után végül a Kultúrpalota előtti szobornál is elhelyezik az emlékezés virágait. Emellett egy Jókai életéről szóló kültéri kiállítást is bemutatnak majd.

Szabó Csilla elmondta, az ÉS Polgári Társulás a nap során „Jókai Kommandó“ névre keresztelt eseményt tart az iskolákban, majd a belvárosban is, ahol a legkülönfélébb helyszíneken az íróról szóló novellákat és anekdotákat olvasnak majd fel. 

Nem sokkal ezt követően, február 22-én tudományos szimpóziumra kerül sor a Tiszti Pavilonban a Petőfi Irodalmi Múzeummal, valamint a Jókai 200 kutatócsoporttal közösen. A JKME ekkor adja majd át a Jókai díjakat is.

Színpadon

Hírdetés

Gál Tamás, a Komáromi Jókai Színház igazgatója emlékeztetett, rövidesen színre viszik Az elátkozott család Varga Emese által színházra adaptált változatát. A mű a várost sújtó 1768-as földrengés idején játszódik. 

Amikor béke van, akkor az ember hajlamos az állandó dulakodásra fókuszálni, ám egy nagyobb tragédia ezt felülírhatja

– mondta a darab szerinte nagyon aktuális mondanivalójáról Gál. Emellett ők is tartanak majd tematikus vetélkedőt.

Múzeumban

Habár a Duna Menti Múzeum (DMM) főépületének felújítása még mindig nem fejeződött be teljesen, az intézmény is kiveszi a maga részét az emlékévből. Paterka Pál igazgató többek közt elmondta, a Jókai-emlékkiállítás állandó helyszíne idővel majd a Kultúrpalota lesz. Jelenleg még zajlik a tárlat megtervezése, amely várhatóan szeptemberben fog megnyílni. Ugyanebben az időszakban Lőcséről vendégkiállításként Komáromban is megtekinthető lesz A lőcsei fehér asszony c. regényt feldolgozó tárlat.

A Zichy-palotában most is megtekinthető kiállítást az emlékév okán kibővítik február 18-ára. Ez egyrészt egy művészi plakátkiállítást jelent majd, ahol egy-egy Jókai-idézet grafikusan is megjelenik majd. Másrészt pedig olyan, az íróhoz kötődő tárgyakat és leveleket is megmutatnak a nagyközönségnek, amelyeket eddig csak a szakemberek vizsgálhattak.

Zenében

Az Egressy Béni Városi Művelődési Központ sem marad ki a partnerintézmények sorából. Egyrészt ők lesznek a házigazdái annak a márciusban esedékes ünnepi fogadásnak, amelyet a magyar nagykövetség szervez. Lakatos Róbert, a VMK igazgatója elmondta, a szintén kerek évfordulót jegyző Beliczay Kamarazenekar Liszt, Haydn és Schubert darabokat is előad majd. Utóbbi zeneszerző kapcsán kiemelte, ugyanazt a „kultúrközeget“ képviseli, mint Jókai.

Az idei Jazzpikniknek pedig olyan, Jókaival kapcsolatos ételeket is kínálnak majd, mint a jól ismert palacsinta vagy a bableves.

November külön Liszt-műsorral készülnek, amelyen elhangzik majd a zeneszerző Holt költők szerelme c. alkotása, amelyet Jókai romantikus költeménye ihletett. Utóbbit Gál Tamás fogja elszavalni.

Lakatos röviden érintette, hogy Klement Teréziával együttműködve szeretnék bemutatni ifj. Johann Strauss Cigánybáró c. művét, amely köztudottan szintén egy Jókai-műre alapul. 

Könyvtárban

Irodalomról lévén szó a Szinnyei József Könyvtár sem maradhat ki az emlékévből. Fabó Mária igazgató többek közt elmondta, „Heti Jókai” címmel TikTok-felvételeket készítenek, ill. koordinálnak majd, amely az íróhoz kötődő eseményeket, jeleneteket mutat be. A tervek szerint magát Jókait is életre keltik majd a mesterséges intelligencia segítségével. Emellett havonta egy alkalommal bemutatják Jókai egy-egy művét egy podcast keretén belül, valamint az épületükben a regényekből készült klasszikus filmeket is levetítik.

A dél-komáromi könyvtárral is együttműködve két fesztivált szerveznek az idén. A márciusi eseményen mások mellett Bősze Ádámot, s várhatóan Nyáry Krisztiánt és Lacfi Jánost is vendégül láthatják. Az őszi háromnapos fesztiválon pedig például középiskolásoknak szerveznek tematikus kvízt, de emellett felolvasómaratont és könyvkiállítást is terveznek.

A DMM-mal közösen számítani lehet arra is, hogy vezetett Jókai-sétákat tartanak majd a városban.

Tárgyakban

Keszegh Béla többször is utalt rá, hogy az események mellett szeretnének maradandó, kézzel fogható dolgokkal is bővíteni az emlékév kínálatát. Így például Bott Frigyes jóvoltából elkészítik Jókai kedvenc borát, egy vörös cuvée-t. Számítani lehet „Jókai csokira” és különféle új ajándéktárgyakra is. Szabó Csillák társulása révén pedig egy kártyanaptár is előkészületben van már.

Az erődben állandó jelleggel létrehoznak majd egy olyan szabadulószobát, amely Az arany ember c. regényen alapul. A komáromi Jókai utca járófelületén pedig magyar és szlovák nyelven is az író idézeteiből álló feliratokat helyeznek majd el. Egyebek mellett számítani lehet még egy nyolc darab, Jókaira vonatkozó „miniszoborból” álló gyűjteményt helyeznek el a város területén, amelyet egy érdekes sétával lehet majd összekötni, felfedezni.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »