A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
Mint arról az Infostart is beszámolt, az elmúlt fél évben több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza Magyarországon. Karácsony és újév között előfordult, hogy 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma, ami megdöntötte a korábbi augusztusi 8 milliós rekordot. Az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője elmondta: december 31-ével 969 millió visszaváltott palackkal zárták az évet, még pár nap kellett ahhoz, hogy meglegyen az egymilliárd darab. Ezt nagy sikernek tartják, mert a visszaváltási rendszer előtt ebből az egymilliárdból 700 millió darab palackot nem hasznosítottak volna újra, hanem ment volna a lerakókba. Ez egy óriási növekedés, a sok begyűjtött palackból most mind új csomagolóanyag lesz.
Két nap is volt tízmillió fölötti visszaváltott palackszám, de ez nem marad sokáig rekord, ugyanis a MOHU a visszaváltási arányt két-három éven belül 90 százalékosra akarja feltornázni, amikor a 9-10 millió körüli visszaváltási számok majd normálisnak tekinthetők.
Korábban számtalan panasz érkezett arra vonatkozóan, hogy nem minden automata működött, meghibásodtak. Ezzel kapcsolatban Szabó Szilvia elmondta: ha egy automata éppen nincs működésben, a felhasználók azt gondolják, hogy az rossz, de az automaták a működéséhez alapvetően hozzátartozik, hogy megtelnek, kifogy belőlük a nyomtatópapír vagy elakad bennük egy palack, és ekkor be kell avatkozni.
„Ilyen problémák mindig is elő fognak fordulni, de ez a rendszerszerű használat része. Ezért van az, hogy a kiskereskedelmi egységekkel, akik ezeket az automatákat üzemeltetik, megállapodtunk kezelési díj fizetésében állapodtunk meg, tehát nekik kell ezeket a helyi problémákat elhárítani. Nem is problémák ezek, hanem az üzemszerű működés részei. Tehát
amikor sípol a gép és ki van írva, hogy forduljon a személyzethez, akkor több mint 95 százalékban a személyzet tud is segíteni, és a gép újraindul.
Előfordul olyan meghibásodás is persze, amit tényleg nem lehet elhárítani a helyszínen. Van 3200 gépünk, tehát biztos, hogy mindig van olyan, amelyikkel ilyen probléma is van, de ebből például az ünnepi csúcsidőszakban sem volt több, mint a normál üzletmenetben, vagyis tömeges meghibásodásokat nem láttunk” – mondta a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »