Németország bukott kormányfője csatlakozott az európai baloldali és liberális politikusok azon sorához, akik élesen bírálják Donald Trump megválasztott amerikai elnök szavait, elsősorban Grönland kapcsán. Ahogy arról a Körkép.sk is beszámolt, Trump bejelentette, hogy az USA igényt tart a szigetre, amely az európai Dánia autonóm területe. Scholz szerdára rántott össze sebtében (mindössze fél óra alatt) egy sajtótájékoztatót, anélkül, hogy a témát pontosította volna. Aztán „figyelmeztetést küldött” Trumpnak.
A kontextus megértéséhez fontos tudni, hogy Donald Trump és szövetségese, Elon Musk politikai offenzívát indítottak azokkal a kormányokkal szemben, akik nyíltan támadták Trumpot az elnökválasztási kampány során, Kamala Harris demokrata elnökjelölt esélyeit növelendő. A britek, akik több száz aktivistát küldtek Kamala kampányának segítésére, vannak a legnagyobb nyomás alatt, az előrehozott választás is felmerült már.
Németországban Musk az AfD-t támogatja, méghozzá nyíltan, az X közösségi platformot is bevetve. Az AfD pedig immáron 21 százalékos támogatottságra kúszott fel. Időközben Muskot lefasisztázta Spanyolország baloldali kormányfője is.
Körkép-vélemény:
Megjegyezzük, hogy Spanyolországban törékeny baloldali kormány működik, nem kizárt, hogy ott is bedől a kabinet a Trump-hatás eredményeképpen – ahogy bedőlt Németországban, Franciaországban, illetve, ahogy Ausztriában a baloldali-néppárti koalíciós tárgyalások dőltek be. A baloldali és progresszív politikusok, akik egykor minden eszközt megragadtak (cenzúra, politikai és gazdasági kettős mérce, elvileg szuverén országok választásaiba való beavatkozás) saját felsőbbrendűségük hangsúlyozása érdekében, hirtelen az ostor másik végén találták magukat. Most pánikolnak és egyre keményebb kijelentésekkel próbálják ellensúlyozni pozíciójuk nyilvánvaló meggyengülését.
Scholz, aki a baloldali SPD politikusa, és aki tavaly decemberben bukott meg kancellárként, most arra figyelmeztetett Trump kijelentései kapcsán, hogy a határokat nem szabad erővel megváltoztatni.
„A határok sérthetetlenségének elve minden országra érvényes, tekintet nélkül arra, hogy az keleten vagy nyugaton van. És nem számít, hogy kicsi vagy nagy országról van-e szó. A határokat nem szabad mozgatni erővel”
mondta.
Körkép-vélemény:
Érdemes kiemelni, hogy a határok sérthetetlenségének elvét maga a Nyugat szegte meg Koszovó létrejöttekor. Akkor a németek Angela Merkel vezetésével arra hivatkozva lépték meg a terület kiszakítását Szerbiából, hogy az egyszeri, megismételhetetlen kivétel lesz. Csakhogy ilyen a gyakorlatban nincs. Oroszország ma számtalanszor hivatkozik Koszovóra, mikor az ukrán határok megsértése felmerül. És nem véletlen, hogy 5 uniós tagállam – köztük Szlovákia – a saját kisebbségeitől tartva nem ismerte el Koszovót önálló országnak.
Azt is mondta, hogy konzultált Németország európai partnereivel, és nem igazán értek, mit akar elérni ezekkel a kijelentésekkel az Egyesült Államok.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy Trump Grönland esetében a katonai erőt sem zárta ki. Valamint azt is bejelentette, hogy az USA vissza akarja kapni a Panama-csatorna feletti irányítást is.
Körkép.sk, welt.de
Nyitókép forrása:
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »