Százötven éve hunyt el Szepesi Imre piarista paptanár, nyelvész, iskolaalapító

Százötven éve hunyt el Szepesi Imre piarista paptanár, nyelvész, iskolaalapító

A mai napon emlékezünk meg a lévai születésű Szepesi Imre halálának 150. évfordulójáról. Mint a Lévai Szent László Kör közösségi oldalán az évforduló kapcsán olvasható: „150 éve, hogy elhunyt a nemes lelkű, lévai születésű piarista paptanár, nyelvész, egyházi zeneszerző, Szepesi Imre, akinek a lévai zárdaiskola alapítását köszönhetjük. Egyik szerzeménye még ma is megtalálható a Hozsanna énekeskönyvben.”

Szepesi Imre 1811. április 9-én született Léván. 1826-ban lépett be a piarista rendbe. Tanári pályáját Privigyén kezdte, Kisszebenben folytatta pályáját, majd a budai piarista gimnázium tanára lett. 1842 óta a Vécsey báró fiainak nevelőjévé és házitanítójává vált Sárközön – olvasható a kör közösségi oldalán lévő ismertetőben.

Sárközön mértékegyletet alapított a túlzásba vitt pálinkaivás visszaszorítása érdekében. Miután befejezte a Vécsey fivérek nevelését, 1848-tól a pesti piarista főgimnázium tanára lett. A hatvanas évek elején az intézmény igazgatójává nevezték ki. 1865-ben egyetemi magántanár, majd 1870-ben pedig a klasszika-filológia rendes tanára lett a pesti egyetemen. Mindeközben a Magyar Tudományos Akadémia levezető tagjává választotta 1858-ban.

Az irgalmas nóvérek intézete (Fotó: Lévai Szent László Kör, Facebook)

A piarista gimnáziumban kezdi meg tankönyvíró munkásságát. Görög és latin nyelvű tankönyvei igen népszerűek lettek. Az utóbbi kétszázezer példányban jelent meg. Tankönyvek írása mellett latin nyelvű verseket is költött. Ódái neves alkalmakra születtek meg. Mindazonáltal az ifjúság zenei oktatásával is foglalkozott.

Szülővárosáról sem feledkezett meg. Mint a kör oldalán olvasható:

Hírdetés

„Élete során tapasztalta, hogy a jólét alapvető biztosítéka a művelt és képzett ifjúság. Ezért 1869-ben az irodalmi és tankönyvírói munkásságával szerzett összes pénzén szülővárosában, Léván 10 ezer forintért megvásárolta a Kazy-féle házat, hogy ott iparos és rajztanoda létesülhessen, s benne iparosokat képezzenek. A Lévai Nőegylet javaslatára Szepesi Imre a tervét egy leányiskola és óvoda alapítására változtatta.”

Szepesi sokat fáradozott a leányiskola megalapításán és megnyitását, azonban a tanintézmény tényleges átadását már nem élhette meg. 1875. január 9-én Pesten hunyt el.

(Fotó: Lévai Szent László Kör, Facebook)

A lévaiak egy csoportja folytatta Szepesi kezdeményezését. Megalapították a Szepesi Bizottságot és Simor János hercegprímás segítségével 1880-ban megnyitották a leánynevelő iskolát és óvodát a Kazy-féle házban.

Az egyszintes épületet később alaposan átalakították. Az impozáns kétszintes épületben volt az irgalmas nővérek intézete, ma már szlovák nyelvű középiskola működik a falai között. A főhomlokzaton még halványan olvasható, kivehető a korábbi intézmény magyar megnevezése.

Pásztor Péter/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »