Pénzügyi és gazdasági intézkedések, illetve tilalmak érvényesek a listán lévőkre.
Az Egyesült Államok Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) kedden szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét. A tárcavezető így rákerült a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek (SDN-lista) névsorára, arra a listára, amelyen az Egyesült Államok kormányzata által különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett személyek, vállalatok és szervezetek vannak.
David Pressman távozó amerikai nagykövet keddi sajtótájékoztatóján azzal indokolta a lépést, hogy a magyarországi rendszerszintű közkorrupcióban vezető szerepet játszik a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője. A magyar kormány részéről Szijjártó Péter külügyminiszter és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is bosszúnak nevezte Pressman lépését, míg lehetséges utódja, Bryan E. Leib amerikai politikai elemző reméli, hogy a következő években a Trump-adminisztráció alatt javulhatnak a két ország kapcsolatai, miközben Pressman lépését szégyenteljesnek nevezi.
Hogyan vetik ki ezt a szankciót?
A listára helyezéskor az Egyesült Államok kormánya számos forrásból szerez információkt, így többek között az Egyesült Államok illetékes kormányzati szerveitől, külföldi kormányoktól, az ENSZ szakértői testületeitől, valamint a sajtóból és más nyilvánosan elérhető jelentésekből. A nyomozók ezt követően alapos vizsgálatot végeznek, majd annak megállapításait és következtetéseit egy hivatalos bizonyítási feljegyzésben dokumentálják. Ebben szerepel az is, mely kritériumokat nem teljesíti az illető személy vagy szervezet.
A végleges döntés meghozatala előtt még egy felülvizsgálat történik, vagy konzultálnak az Egyesült Államok illetékes szervezeteivel (például: pénzügyminisztérium, igazságügyi minisztérium, külügyminisztérium stb.) vagy más államok szervezeteivel, ha szükséges – sorolta az Economx.
Milyen intézkedéseket jelent?
Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint
Fontos, hogy az SDN-listára kerülés nem feltétlenül jár automatikusan beutazási tilalommal is az Egyesült Államokba. A pénzügyminisztérium közleménye nem is említi, hogy a szankciók ebben a konkrét esetben beutazási tilalmat is magukban foglalnának.
Miként lehet lekerülni a listáról?
Kérelmet kell benyújtani. Először az OFAC-nak kell írni, ezzel megkezdődik az eltávolítási felülvizsgálati folyamat. További információkat is benyújthat a szankcionált személy, például érveket vagy bizonyítékokat, amelyek azt igazolják, hogy a listán való szerepeltetéséhez nem áll rendelkezésre elegendő alap, vagy hogy a listára helyezést eredményező körülmények már nem állnak fenn.
A teljes petíciós eljárás hossza minden esetben egyedi. A felülvizsgálat időtartama számos tényezőtől függ, többek között: szüksége van-e az elbíráló ügynökségnek további információra, a petíció benyújtója milyen időben és gyorsan válaszol az elbíráló hivatal kérésére, az ügy konkrét tényeitől, valamint hogy szükség van-e ügynökségek közötti konzultációra.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »