Csehországban a termékenység 2021 és 2022 közötti jelentős csökkenése nagy valószínűséggel a COVID-19 elleni védőoltással függ össze. A mellékhatásokkal kapcsolatos aggodalmak nyilvánvalóan arra késztették a nőket, hogy megpróbálják elkerülni a fogantatást abban a hónapban, amikor megkapták az oltást. Ez következik az Országos Betegségek és Rendszerkockázatok Társadalmi-gazdasági Következményei Kutatóintézet (SYRI) tudósainak kutatásából.
A tudósok a 2022-es év termékenységét modellezték, és abból a feltételezésből indultak ki, hogy a nők szándékosan elhalasztották szaporodási szándékaikat az oltás hónapjában az oltóanyag lehetséges mellékhatásai miatt. Az értékelést követően arra a következtetésre jutottak, hogy míg a világjárvány kezdetén, 2020 és 2021 között Csehországban a termékenységi ráta az egy nőre jutó 1,76 gyermekről 1,83-ra nőtt, addig 2021 és 2022 között 1,62 gyermekre csökkent.
A tudósok szerint a járvány idején a vakcinázás hatókörét és időpontját tekintve is nagyon specifikus volt az egyes korcsoportok számára. „Példátlan volt az oltási kampány tömeges léptékű és nagyon rövid időn belüli végrehajtása. A terhes nők oltásának alkalmasságát illetően nagyfokú volt a bizonytalanság, ezért a nők dönthettek úgy, hogy megvárják a teherbeesést az oltás beadásának hónapján kívül” – magyarázta Jitka Slabá, a SYRI Nemzeti Intézet és a Károly Egyetem kutatója.
A tudósok kiszámították az élveszületések várható havi számát, miután kizárták a kilenc hónappal korábban beoltott nőket, és összehasonlították ezt az eredményt a valós adatokkal. Az esetek többségében szerintük az élveszületések számának alakulásában hasonló tendenciához jutottak.
„Mindkét forgatókönyvünkben, a kivételeket leszámítva, figyelemreméltó hasonlóságokat találtunk a 2021 októbere és 2022 júniusa között várható és megfigyelt élveszületések számában. Úgy tűnik, hogy a nők reproduktív viselkedésében az oltás miatt bekövetkezett rövid távú változás hozzájárult a teljes termékenység csökkenéséhez 2021 és 2022 között”
– mondta Slabá.
Hozzátette, hogy a visszaesés több tényező együttes következménye, köztük a családalapítási döntéseket befolyásoló gazdasági bizonytalanság és az értékpreferenciák változása, amelyek szintén szerepet játszanak a családtervezésben.
Tekintettel arra, hogy Csehország a világjárvány idején kiterjedt oltási programot hajtott végre, amely összehasonlítható volt más fejlett országokéval, a kutatók úgy vélik, hogy tanulmányuk mintapélda lehet az adott időszak termékenység-csökkenésének megértéséhez. A tanulmányt a Genus tudományos folyóirat publikálta.
Teraz.sk
Nyitókép: Shutterstock
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »