„A kormányfő az ország Európából való kivezetését készíti elő. (…) Szlovákia helyét a világban egyértelműen rögzíti EU- és NATO-tagságunk, az aláírt stratégiai dokumentumok és a legfőbb közjogi méltóságok által elfogadott memorandum”
jelentette ki Michal Šimečka, a PS elnöke, majd azt hangsúlyozta, a kormányfő nem kapott felhatalmazást sem a parlamenttől, sem a választóktól, hogy megváltoztassa az ország külpolitikai irányvonalát.
„Nem engedhetjük, hogy Fico veszélybe sodorja és lerombolja mindazt, amit 30 éven át építettünk”
hangsúlyozta a PS elnöke.
Az SaS-es Juraj Krúpa Fico karácsony előtti moszkvai útjára, valamint a partnerállamokkal és szövetségesekkel, főleg Csehországgal, Lengyelországgal és Franciaországgal kialakult hűvös viszonyra hívta fel a figyelmet.
„Szlovákiába egyáltalán nem érkeznek külföldi delegációk, kétoldalú megbeszélések sincsenek a szövetséges államokkal”
mondta, hozzátéve, a kormány négy világtáj politikája elszigetelte az országot. Szerinte Fico emellett második frontot nyitott Ukrajnával szemben Brüsszelben. Ha a parlament nem szavazza meg a javasolt határozatot, azzal szerinte veszélybe sodorja Szlovákia szuverenitását és létét.
A kormánykoalíció azon gondolkodik, hogyan büntesse meg Ukrajnát. Ezúttal a Hlas-SD párt állt elő saját ötletével
Marián Čaučík, a KDH frakcióvezető-helyettese szerint a kormányfő lépései félelmet keltenek, és lerombolják az uniós partnerek és az állampolgárok bizalmát. Mindez az ország gazdaságával, biztonságával, jövőjével való hazardírozás.
„Mindennemű külpolitikai irányváltáshoz a parlament jóváhagyása szükséges, a külügyminisztérium bevonásával, és nem egy kisvideón kell bejelentenie a kormányfőnek”
mondta Čaučík.
Šimečka a sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a határozat támogatása érdekében kormánypárti képviselőket is megszólítanak, és készek ellenzéki tömegtüntetéseket szervezni az európai irányvonal megvédése érdekében.
Az ukránok lemondták a gáztranzitról szóló brüsszeli tárgyalást Szlovákiával
Fico közös állásfoglalás elfogadását javasolja
Az ellenzéki sajtótájékoztató apropóját feltehetőleg Robert Fico kormányfő keddi, a közösségi oldalán közzétett javaslata adhatta. Fico ugyanis egy közös állásfoglalás elfogadását javasolta, melyet a három legfőbb közjogi méltóság és a kormánypártok elnökei írnának alá. Ebben lefektetnék Szlovákia további külpolitikai irányultságát és azokat az alapelveket, amelyekhez külpolitikájában igazodik.
Fico indoklása szerint Szlovákia így reagálna a Brüsszel által képviseltektől eltérő nézetekre és az alapvető demokratikus játékszabályok megsértésére.
„A kormányhivatalban intenzíven elemezzük az egyes európai uniós államokban kialakult helyzetet, konkrétan Ausztriát, Németországot, Franciaországot és Romániát. A Brüsszel által képviselt nézetektől való eltérő vélemények megjelenése és az alapvető demokratikus játékszabályok megsértése arra kényszerít, hogy közös állásfoglalás elfogadását javasoljam a három legfőbb közjogi méltóságnak és a kormánypártok elnökeinek, amelyben lefektetnénk Szlovákia további külpolitikai irányultságát és azokat az alapelveket, amelyekhez külpolitikai kérdésekben igazodik az ország”
fogalmazott Fico, aki azt is megerősítette, hogy január 9-én Brüsszelbe utazik, hogy ott az ukrajnai gázszállítás leállítása miatt kialakult helyzetről tárgyaljon.
Szlovák delegáció készül Brüsszelbe a gáztranzit leállítása miatt
Ezt követően pénteken, január 10-én részt kíván venni az európai ügyekért felelős parlamenti bizottság ülésén, melyet az ellenzéki képviselők moszkvai útjai miatt hívtak össze.
„Az ellenzéki képviselők a Vlagyimir Putyin orosz elnöknél tett látogatásomról akarnak kérdezni. Ennek örömmel eleget teszek”
mondta Fico.
Michal Šimečka egyébként még kedden kritizálta amiatt Ficot, hogy a kormányfő Brüsszelbe készül, ugyanis szerint a kormányfő „megint a másik végén fogta meg a dolgot, ráadásul ő maga idézte elő a problémát”. A PS elnöke szerint Fico már mindent eljátszott – a gázsállítást, a tranzitdíjat és a partnerek bizalmát is.
Šimečka hozzátette, hónapok álltak a kormányfő rendelkezésére, hogy tárgyaljon.
„Csakhogy a Kijevvel és az EU-val fenntartott jó viszony helyett a moszkvai ‘térdepelést’ választotta Putyin diktátor előtt. Putyin előtt, holott az Ukrajna elleni brutális támadással ő idézte elő az egész gázválságot. Nem beszélve arról, hogy Ficónak az eddigi 14 éves kormányzása alatt bármennyi ideje lett volna, hogy diverzifikálja a szlovákiai gázszállítást, és megszüntesse Moszkvától való függésünket. Mindezt elmulasztotta”
mondta a liberálisok elnöke.
Blanár szerint gázhiány nem lesz, a fő probléma a drágulás
Körkép.sk, teraz.sk
Nyitókép forrása: facebook.com/Michal Simecka – Progresívne Slovensko
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »