Sajtóértesülések szerint legalább két ezer nevelőszülő hiányzik a rendszerből.
Jelenleg az egészségügyi intézményekben hagyott újszülöttek létszáma mintegy 260 – ezt válaszolta a Népszavának az Országos Kórházi Főigazgatóság. Az is kiderült, hogy az egyes kórházakban az el- és otthagyott kicsik létszáma folyamatosan változik, ahogyan az is, mikor kerültek az intézménybe.
Miután a Belügyminisztérium szeptemberben azt közölte, hogy országos szinten 280-300 olyan csecsemő él kórházban, akiket nem akartak, vagy nem tudtak hazavinni szüleik. A most közölt szám viszont ennél alig 20-40-nel kevesebb. A lap azt kérdezte a Belügyminisztériumtól, hogy miként sikerült csökkenteni a létszámot, hogyan oldották meg a kisbabák helyzetét, és közülük hányat sikerült örökbe adni.
Erre azonban eddig még nem érkezett válasz.
A Népszava szerint ez a kérdés azért is aktuális, mert tavaly július 1-jén lépett hatályba az az új szabály, amely kimondja: a jövőben az örökbe adáshoz nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki gyermekét közvetlenül a születést követően az egészségügyi intézményben hagyja, és a zárójelentés kézhezvételétől számított hat héten belül ő, vagy a gyermek más hozzátartozója nem jelentkezik a csecsemőért. Akkor is ez a helyzet, ha írásban vagy jegyzőkönyvbe foglalva nem tesz külön nyilatkozatot az egészségügyi intézmény felé, hogy a gyermeket onnan szándékában áll elvinni.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára még novemberben beszélt arról, hogy megtörténtek az ehhez a szabályhoz köthető első gyorsított örökbefogadások a kórházban hagyott csecsemőknél. Szeptember 30-ig 31, kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak, október 24-ig pedig 7 gyermek örökbefogadási eljárása már lezárult, tíz gyermek örökbefogadása folyamatban van.
Arra akkor nem tért ki, hogy miért kell a sorsuk alakulását eldöntő hat, vagy még több hetet a kórházban kivárniuk a babáknak, és mi lesz azokkal, akiket nem fogadnak örökbe. Őket ugyanis az örökbefogadás lezárásáig speciális nevelőszülőknél kellene elhelyezni, ahogy erre Katonáné Pehr Erika, a Gyermekjogi Civil Koalíció alapító-vezetőségi tagja korábban felhívta figyelmet – írja a Népszava.
Egy egészséges csecsemő ellátása, gondozása ugyanis nem az egészségügy feladata.
Ám hatalmas a kapacitáshiány, legkevesebb 2000 nevelőszülő hiányzik a rendszerből. Számukat nem sikerült érdemben növelni az elmúlt 14 évben. Míg, 2010-ben 5416-an, 2023-ban 5811-en voltak, ám tavaly a kifogástalan életvitel ellenőrzése miatt több, mint 100-an távoztak.
Az új örökbefogadási szabályozás eredményéről nem sokat tudni. Noha a belügyi államtitkár beszélt a témában, a minisztérium decemberben mégis azt írta a Népszavának: annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy az új szabályozás óta hány elhagyott kisbaba örökbefogadása kezdődött meg, illetve zárult le, nem a belügyi, hanem a Kulturális és Innovációs Minisztérium hatáskörébe tartozik. Ez utóbbi tárca azonban az újság többszöri megkeresésre sem reagált. A lap arra volt kíváncsi, hogy miután 2021 óta egyedülálló szülők csak miniszteri engedéllyel fogadhatnak örökbe gyereket, hányan élhettek ezzel a lehetőséggel.
De válasz erre a kérdésre sem érkezett.
A Központi Statisztika Hivatal ezzel összefüggő legutolsó adata 2023-as, akkor 1998 örökbefogadható gyerek volt, ebből 3 év alatti 553, az engedélyezett örökbefogadások száma 1229, és 2733 örökbefogadásra alkalmas személyt tartottak nyilván.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »