Egy erős fizikumú, jó immunrendszerű embernek általában egy hét pihenés elegendő ahhoz, hogy túl legyen a betegségen, ugyanakkor az influenza tünetei senkit sem kímélnek – mondta az InfoRádióban a Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke. Figyelmeztetett: kezdődő influenza, illetve magas láz esetén kifejezetten káros lehet, ha valaki elkezd antibiotikumot szedni.
Egyre inkább emelkedik a felső légúti panaszokkal orvoshoz forduló betegek száma. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke arra figyelmeztetett az InfoRádióban, hogy ha nem pihenjük ki a betegséget, akkor súlyosbodhatnak az influenza tünetei. Kiemelte: a védőoltás két hét alatt ad védettséget, a gyermekek számára pedig tű nélküli oltás is igényelhető.
Havasi Katalin elmondta: az orvosok egyre több olyan gyermekkel vagy felnőttel találkoznak, akiknek olyan hirtelen kezdődő, influenzára jellemző tünetei vannak, mint például a magas láz. Nincs két egyforma beteg, sokan sokféleképpen élik meg, ha legyengülnek vagy ágyban kell maradniuk. Sok függ attól, hogy éppen milyen állapotban van az érintett szervezete, felvette-e a védőoltást, van-e valamilyen krónikus betegsége, milyen tünetei jelentkeztek, illetve milyen idős. A Magyar Gyermekorvosok Társaságának főtitkára szerint egy erős fizikumú, jó immunrendszerű embernek általában egy hét pihenés elegendő ahhoz, hogy túl legyen a betegségen, ugyanakkor az influenza tünetei senkit sem kímélnek, bárkinek lehet magas láza, ízületi vagy izomfájdalma, de hányás, erős köhögés vagy légcsőhurut is jelentkezhet a betegeknél.
Havasi Katalin megjegyezte: sokan nem figyelnek oda arra, hogy kipihenjék a betegséget, mert nem akarnak kimaradni a munkából, de ezzel a szövődmények kialakulását kockáztatják. Mint mondta,
ilyenkor igen gyakran elő szokott fordulni, hogy hetekig elhúzódó köhögések követik az influenzafertőzést.
Ezt nemcsak az válthatja ki, ha nem pihenjük ki a betegséget, hanem hajlamosító tényezők, más betegségek (például asztma, szív-, cukor- vagy immunrendszeri betegség) is közrejátszhatnak benne. Az ilyen betegségben szenvedők esetében különösen fontos, hogy már az első tünetek megjelenésekor menjenek el orvoshoz, illetve hogy pihenjenek.
Az influenza egyeseknél megelőzhető védőoltással, de Havasi Katalin figyelmeztetett, hogy azok is elkaphatják, akik korábban beoltatták magukat, csak náluk nagyobb esély van az enyhébb lefolyásra és a szövődménymentes gyógyulásra. Hozzátette:
a jobb fizikumú embereknek is ajánlott legalább négy-öt nap pihenés, ha elkapják az influenzát, és a sok folyadékbevitel, valamint a tünetek csökkentésére szolgáló gyógyszerek, vitaminok szedése segítheti a gyógyulást, főleg ha nem oltatták be magukat.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke szerint a védőoltást mindig érdemes felvenni, függetlenül attól, hogy van-e járvány vagy nincs. Minél hamarabb kérjük az oltást, annál hosszabb időre lesz védettségünk. Felhívta a figyelmet, hogy még akkor sem feltétlenül késő felvenni a védőoltást, ha valaki már elkapta az influenzát, hiszen a vakcina három törzs ellen véd, és amikor megbetegszünk, akkor csak egy törzs okozza ezt, és mivel később más influenzatörzstől is megfertőződhetünk, érdemes kérni az oltást. A teljes védettség a beadástól számítva körülbelül két hét alatt alaul ki.
Havasi Katalin közölte: ezekben a napokban ugyan meredeken emelkedik az esetszám, de nagyon sokan még nem voltak influenzások ebben a szezonban. Nemcsak nekik, hanem azoknak is ajánlja a védőoltást, akik már átestek egyszer a betegségen az elmúlt időszakban.
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának főtitkára kiemelte, hogy
a félősebb gyermekek számára már szúrás nélküli védőoltás is kérhető.
„A felnőttek esetében pedig egyetlen pici szúrás közel sem ér fel azzal a kellemetlenséggel, amit esetleg az influenzát szövődményként követő vagy kísérő tüdő-, arcüreg- vagy középfülgyulladás okozhat” – magyarázta.
Az antibiotikumok haszna és ártalmai
Fontos tudni, hogy az antibiotikum nem hat az influenzavírusra, sőt, Havasi Katalin tájékoztatása szerint gyengíti az immunrendszert, hiszen pusztítja azokat a jó baktériumokat, amelyek elősegítik a gyógyulást a bélcsatornában vagy a bélflórában. Emiatt
kezdődő influenza, illetve magas láz esetén kifejezetten káros lehet, ha valaki elkezd antibiotikumot szedni.
Ha átmeneti gyógyulás után ismét erősödnek a tünetek, adott esetben fulladásszerű köhögés vagy tudatzavar alakul ki valakinél, mindenképpen orvoshoz kell fordulni a szakember szerint. Az olyan szövődmények mint például a tüdő- vagy az arcüreggyulladás viszont általában antibiotikumos kezelést igényelnek, természetesen orvosi hozzájáruláshoz kötötten.
Orvosi segítséget, tanácsot főleg azoknak kell kérni, akiknek a tünetei néhány nap pihenés ellenére sem javulnak, visszaesnek, vagy valamilyen speciális tünetei lesznek. Számukra az orvosok valószínűleg tüneti gyógyszereket írnak fel, antibiotikumot ajánlanak vagy esetleg további vizsgálatokra küldik az érintett pácienseket.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »