Ferenc pápa szerdán délben a Szent Péter-téren szólt karácsonyi üzenetével a hívekhez. Hagyományos Urbi et Orbi („Rómának és a világnak”) áldása keretében arra szólított fel „minden nemzet minden emberét”, hogy ebben a szent évben törekedjenek a „fegyverek elhallgattatására” és a különbségek áthidalására. A pápa különösen a Közel-Kelet, Ukrajna és Szudán békéjéért fohászkodott, és felhívta a figyelmet a Gázai övezet „rendkívül súlyos” humanitárius helyzetére.
„Hadd némuljanak el a fegyverek a háború sújtotta Ukrajnában.”
– mondta a pápa az üzenetében, amelyet világszerte több mint egymilliárd katolikusnak és a vatikáni Szent Péter téren összegyűlt ezreknek címzett. Egyúttal bátorságra buzdított, hogy „nyissuk meg az ajtókat” a tárgyalások előtt, amelyek célja a „igazságos és tartós béke” megteremtése.
Ferenc pápa kifejezte együttérzését a keresztény közösségek iránt „Izraelben és Palesztinában, különösen a Gázai övezetben”. Hangsúlyozta: „Szűnjön meg a lövöldözés, engedjék szabadon a túszokat, és nyújtsanak segítséget az éhségtől és háborútól kimerült lakosságnak.” Véleménye szerint az egész régiónak törekednie kell a békére.
„Ebben a rendkívül nehéz időszakban” szót ejtett a libanoni és szíriai keresztényekről is, ahol nemrég iszlamista lázadók buktatták meg Basár el-Aszad hatalmon lévő rendszerét. Felidézte Líbia helyzetét is, és arra kérte az ott élőket, hogy keressenek olyan megoldásokat, amelyek lehetővé teszik a nemzeti megbékélést.
„A Megváltó születése adjon reményt azoknak a családoknak, akik gyermekek ezreit veszítik el kanyarójárvány következtében a Kongói Demokratikus Köztársaságban, valamint Burkina Faso, Mali, Niger és Mozambik lakosainak” – mondta. Hozzátette, hogy az ezen országokban tapasztalható humanitárius válságot főként a fegyveres konfliktusok, a terrorizmus, valamint az éghajlatváltozás mélyíti tovább.
Kitért Mianmar lakosságának szenvedésére is, akiknek a harcok miatt el kellett hagyniuk otthonaikat. Emellett sürgette a fegyvernyugvást Szudánban, amelyet közel két éve brutális polgárháború sújt, és ahol milliók éheznek.
Végezetül reményét fejezte ki, hogy Cipruson megszületik egy olyan társadalmi megállapodás, amely teljes tisztelettel helyreállítja a megosztott sziget egységét, miközben figyelembe veszi minden ciprusi közösség jogait és méltóságát.
Teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »