Felütötte fejét az afrikai sertéspestis az Érsekújvári járásban Károly Zsolt2024. 12. 19., cs – 12:53 Muzsla |
A rendkívül agresszív, vírusos fertőzés jelenlétét az érsekújvári járásbeli Muzsla melletti csenkei erdőben észlelték a vaddisznókon. Muzsla község a saját honlapján is figyelmeztetést adott ki, a járási állategészségügyi hatóság rendelkezései szerint.
A szakhatóság egy emberre nem veszélyes, ám a vaddisznóknál és a házi sertéseknél száz százalékban halálos, fertőző vírus, az afrikai sertéspestis jelenlétét mutatta ki a Muzslánál található csenkei erdő vaddisznóin. A község ezért arra figyelmezteti a lakosságot, hogy ne menjenek ki a határba, főképp az erdős-bokros részeket kerüljék, hogy ne zargassák a vaddisznókat, ezek mozgását, megelőzve ezzel a betegség terjedését.
Aki mégis kimegy, az visszatérve okvetlenül fertőtlenítse a cipőjét és a ruházatát. Tilos a kutyákat kivinni és kiengedni a határba, mert zavarhatják a vadállományt és behurcolhatják a betegséget a faluba. A Muzslai Községi Hivatal a lakosság felelősségteljes hozzáállását kéri.
Kapcsolódó cikkünk
Egyre több nyugat-szlovákiai településen jelenik meg a kórokozó, emiatt az emberek számára megtiltották az erdők látogatását.
Akár 3000 ezer eurós pénzbírságot is kaphatnak azok, akik az erdőlátogatási tilalom ellenére kimennek a természetbe. A rendelet a Lévai járásban lépett életbe, miután a vadásztársaság tagjai egyre nagyobb számban regisztráltak afrikai sertéspestissel fertőzött vaddisznókat.
„Az erdőben járva állati ürülékre vagy tetemre léphetnek a kint járók, és lehet, észre sem veszik, de ezzel behurcolhatják a betegséget a falvakba” – magyarázta Berekalja (Podlužany) polgármestere, ahol szintén érvényben van a tilalom.
A Lévai Járási Hivatal föld- és erdőgazdálkodási osztályának munkatársa, Várdai Adrián elmondta, az afrikai sertéspestis miatt kiemelten fontos, hogy a lakosság szabadidős tevékenysége háttérbe legyen szorítva, csökkente ezáltal a járvány által okozott esetleges károkat.
2024 januárja óta a laboratóriumi ellenőrzések során összesen 96 darab sertéspestissel fertőzött állatot azonosítottak.
(markíza)
Sidó Szilveszter állatorvos évtizedek óta praktizál, tapasztalt szakemberként lapunknak úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint ez az első eset Szlovákiában, hogy vaddisznón mutatták ki az afrikai sertéspestist.
„Ez egy emberre veszélytelen, ám egyébként rendkívül agresszív, halálos vírusos betegség és gyors lefolyású. A belső szerveket károsítja, vérzéses lázzal jár, károsodik a lép, a vese, a máj, a beteg állat vérében és az egész szervezetben jelen van és szaporodik a kórokozó. Sajnos ebben az esetben a gyógyszerezés és az előzetes oltás is hatástalan, száz százalékban végzetes a vírus. Annyira ellenálló, hogy az észlelése után még nagyon hosszú ideig is életképes marad a fertőzött környezetben, akár a terepen, tereptágyakon“
– taglalta Sidó doktor.
A szakember úgy véli, feltehetően Magyarországról érkezett most át hozzánk az afrikai sertéspestis, a vaddisznók a Dunán átúszva is terjesztik. A Gerecséből, a szlovákiai oldallal szemközti területekről hurcolhatták be az állatok. Sidó doktor megemlítette, hogy évekkel ezelőtt Kelet-Szlovákiában is megjelent a kórokozó, mégpedig házi sertéseken, akkor az érintett körzetekben az összeset le kellett ölni.
Csehországban például egy erdő melletti kamionos parkolóban regisztrálták az afrikai sertéspestist a közelmúltban. Akkor a cseh szakhatóság a vizsgálatok után azt állapította meg, hogy a parkolóban többször pihentek Ukrajnából érkezett vagy ukrajnai kamionosok, akik hőkezeletlen hústermékeket fogyasztottak. A maradékot pedig eldobálták, amit aztán a vaddisznók felettek.
„Akkor a kamionparkoló melletti erdős területen a katonaság és mesterlövészek segítségével az összes vaddisznót likvidálni kellett”
– mondta az Új Szónak az álllatorvos.
Sidó doktor arra is felhívta a figyelmet, hogy az afrikai seréspestist nagyon komolyan veszi az EU is, ha a házi sertésállományban és a hizlaldákban megjelenik és elterjed, az komoly nemzetgazdasági károkat tud okozni. Ilyenkor ugyanis az egész ország tiltólistára kerülhet a disznóhús és a hústermékek exportját illetően.
„Jelentésköteles és szigorú szabályok vonatkoznak a betegségre. A vadászoknak ott, helyben kell elásniuk a megtalált, elhullott állatot. Egyszer használatos, külön likvidálandó öltözékben nyúlhatnak csak hozzá, illetve a rendes ruházatot, bakancsot, csizmát is fertőrtleníteni kell, be kell tartani az állategészségügyi hatóság rendelkezéseit. A vadászokat ilyen esetekben a vemhes kocák gyérítésére is fel szokta szólítani a szakhatóság, mert ezzel a lépéssel további, potenciális vírushordozókat semmisítenek meg“
– mondta az állatorvos.
Gyógykezelés, megelőző oltás, injekció az afrikai sertéspestisre nem létezik, ezért roppant fontos az elimináció és az alapos fertőtlenítés.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »